Talibscy żołnierze na zdjęciach i filmach mają nowe mundury i są wyposażeni w zrabowany amerykański sprzęt. Ostro kontrastują z wizerunkiem zwykłego afgańskiego bojownika - pisze AFP. Zdaniem ekspertów materiały przedstawiające bojowników z tzw. jednostki Badri 313 zostały opublikowane w internecie w celach propagandowych, aby podkreślić, że talibowie lepiej wyposażyli i wyszkolili ludzi niż w przeszłości.

Reklama

Żołnierze są pokazani w mundurach, butach, kominiarkach i kamizelkach kuloodpornych podobnych do tych noszonych przez siły specjalne na całym świecie, w przeciwieństwie do tradycyjnego wojownika talibskiego, ubranego w salwar kamiz, turban i sandały. Zamiast starego rosyjskiego kałasznikowa przewieszonego przez ramię, członkowie Badri 313 trzymają nowe karabiny produkcji amerykańskiej, takie jak M4, czasami z noktowizorami i zaawansowanymi celownikami.

Nazwa jednostki pochodzi od miejsca bitwy stoczonej przez Mahometa

Zachodni ekspert od broni, który wypowiada się na Twitterze pod pseudonimem Calibre Obscura, stwierdził, że jednostka nie będzie równać się z zachodnimi siłami specjalnymi, a także z indyjskimi cz pakistańskimi. Dodał jednak, że są oni bardziej skuteczni niż normalni talibowie i na pewno bardziej niż standardowe oddziały afgańskiej armii narodowej sprzed kilku tygodni" – powiedział AFP.

Jednostka nazwana została na cześć bitwy pod Badrem stoczonej w 624 roku, w której siły Mahometa liczące 313 żołnierzy pokonały liczniejsze siły Kurajszytów. Według ekspertów w skład Badri 313 może wchodzić nawet kilka tysięcy ludzi. Nie jest jasne, jaką ilością sprzętu dysponuje jednostka. Na zdjęciach widać talibskich bojowników z przejętymi opancerzonymi samochodami wielozadaniowymi, samolotami i bronią. Zdaniem ekspertów najbardziej wyrafinowany sprzęt, zwłaszcza śmigłowce, będzie dla nich trudny w obsłudze i prawie niemożliwy do utrzymania.

W mediach społecznościowych żołnierze Badri 313 wyśmiewali siły USA, odtwarzając słynne zdjęcie amerykańskich żołnierzy przedstawiające zatknięcie amerykańskiego sztandaru przez grupę marines na szczycie Suribachi podczas bitwy o Iwo Jimę w 1945 r. Talibowie w mundurach unosili na fotografii czarno-białą flagę.