Prezydent ChRL zaznaczył, że "historyczne dzieło zjednoczenia narodu" jest nieuchronne. Zarazem jednak - jak mówił - "w interesie narodu chińskiego, w tym - tajwańskich rodaków, jest, by proces ten przebiegał w sposób pokojowy".

Reklama

Pokojowy charakter "zjednoczenia narodu"?

Prezydent ChRL i przywódca Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odniósł się do stosunków z Tajwanem podczas uroczystości Wielkiej Hali Ludowej przy Placu Tian’anmen w Pekinie.

- Nikt nie powinien lekceważyć twardej determinacji, niewzruszonej woli i wielkich możliwości narodu chińskiego, jeśli chodzi o obronę swej suwerenności oraz integralności terytorialnej - mówił przewodniczący Xi w wystąpieniu, którego głównym przesłaniem była konieczność kontynuacji obecnego kursu. Rządząca partia komunistyczna i jej przewodnia rola to "warunek dalszego wzrastania Chin w siłę i zwiększania wpływów" - argumentował Xi Jinping.

Reklama

Agencje podkreślają, że zapewnienia o pokojowym charakterze "zjednoczenia narodu" pojawiły się w momencie, gdy bezpieczeństwo militarne Tajwanu od 10 dni wystawiane jest na próbę przez lotnictwo chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Strefa identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) Tajwanu od początku października została naruszona 150 razy przez wojskowe samoloty ChAL-W. W poniedziałek został pobity dotychczasowy rekord dziennych rajdów - ciągu jednego dnia do ADIZ wleciało 56 samolotów z Chin kontynentalnych, w tym - myśliwce Shenyang J-16 i SU-30 oraz samoloty bombowe Xian H-6, zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych.

Tajwański separatyzm

Reklama

Tajwan zachowuje odrębność polityczną od 1949 r., gdy po przejęciu władzy przez komunistów w Chinach kontynentalnych na wyspę wycofały się siły Republiki Chińskiej i jej rząd. Komunistyczny Pekin nigdy nie pogodził się z tym stanem rzeczy.

- Tajwański separatyzm jest najpoważniejszą przeszkodą na drodze ku zjednoczeniu ojczyzny - oświadczył w sobotę prezydent ChRL Xi. Dodał, że ci, którzy optują za niepodległością Tajwanu, "zostaną potępieni przez historię".

Rewolucja Xinhai doprowadziła do proklamowania Republiki Chińskiej i obalenia dynastii Qing. Rocznica wybuchu rewolucji, do którego doszło 10 października 1911 r., jest obchodzona jako święto państwowe Republiki Chińskiej.