- Czekamy na pisemną decyzję (...), a potem ją przeanalizujemy (...). Nie uwierzę nawet przez sekundę, że będzie polexit - oświadczył Breton w radiu France Inter, cytowany przez agencję Reutera.

Reklama

Obawy takie pojawiły się w Europie po czwartkowym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego. W czwartek TK uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.

Zaniepokojenie KE

Tuż po orzeczeniu Komisja Europejska oświadczyła w komunikacie, że stanowisko polskiego Trybunału Konstytucyjnego "budzi poważne obawy w związku z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej", zaś unijny komisarz Didier Reynders przekazał z kolei, że Komisja Europejska jest zaniepokojona decyzją polskiego TK uznającą artykuły traktatów UE za niezgodne z konstytucją i "wykorzysta wszystkie dostępne jej narzędzia" w celu ochrony praworządności europejskiej.

Jak spór na linii Warszawa - Bruksela widzą Polacy? Rośnie liczba przekonanych, że wyjście naszego kraju z Unii to realny scenariusz - takie wyniki przynosi najnowszy sondaż dla DGP i RMF FM.