W ostatnich tygodniach antyszczepionkowcy wykonywali "Ka Mate" w czasie protestów przeciwko obowiązkowi szczepień i restrykcjom pandemicznym. To nie spodobało się członkom plemienia Ngati Toa, którego dawny wódz skomponował ten rytuał taneczno-wokalny około 1820 roku.

Reklama

Ngati Toa potępia użycie haki "Ka Mate" do promocji przekazu przeciwnego szczepieniom na Covid-19 – napisał w oświadczeniu obecny dyrektor wykonawczy plemienia Helmut Modlik.

Wielu naszych tupuna (przodków) straciło życie w poprzednich pandemiach (…) stawiamy absolutnie jasno, że szczepionki przeciw Covid-19 są najlepszą ochroną, jaką mamy, i jesteśmy oddani wsparciu naszej whanau (rodziny), by zaszczepiła się tak szybko, jak to będzie możliwe – dodał Modlik.

Istnieje wiele form haka, skomponowanych przez różne maoryskie plemiona na rozmaite okoliczności. "Ka Mate" jest jednak najbardziej znaną z nich, ponieważ od dekad wykonują ją przed meczami zawodnicy reprezentacji narodowej Nowej Zelandii w rugby. Na rytuał składa się wybijanie rytmu nogami i rękoma, budzące grozę okrzyki i przerażające miny.

Reklama

Szczepienia w Nowej Zelandii

BBC podkreśla, że odsetek szczepień wśród Maorysów jest dość niski w porównaniu z planem rządu Nowej Zelandii, który dąży do zaszczepienia 90 proc. mieszkańców. Obecnie w pełni zaszczepionych jest 61 proc. Maorysów, a 77 proc. otrzymało pierwszą dawkę.

Ogółem w Nowej Zelandii dwie dawki szczepionek przeciw Covid-19 przyjęło już około 81 proc. spośród kwalifikujących się do szczepienia mieszkańców. Premier kraju Jacinda Ardern oświadczyła w poniedziałek, że służby medyczne mają kłopoty z przekonaniem do szczepienia części młodych Maorysów z powodu krążącej wśród nich dezinformacji na temat szczepionek.