W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" w niedzielę profesor Ricciardi wyraził przekonanie, że w kraju nie będzie nowego lockdownu, nawet częściowego.

Trzeba natomiast według niego podejmować szybsze i bardziej zdecydowane działania wobec pracowników służby zdrowia, którzy nie chcą się szczepić i rozszerzyć kampanię podawania trzeciej dawki łącząc ją z ważnością tzw. Green Pass.

Reklama

Przepustka Covid-19 a trzecia dawka

Według propozycji eksperta ten, kto nie przyjmie trzeciej dawki w ciągu dwóch- trzech miesięcy od wezwania, straci przepustkę Covid-19. Przypomniał, że po sześciu miesiącach od drugiej dawki jest się chronionym przed ciężkim przebiegiem choroby, ale znacznie mniej przed samym zakażeniem.

Jak zauważył Ricciardi, medycy, którzy nie chcą się szczepić, są nieliczni, ale - przyznał - mogą spowodować ogromne straty, bo mają możliwość wpływania na pacjentów.

Wraz z wariantem Delta pandemia zmieniła się; jedna osoba zakażona zaraża średnio siedem następnych - ostrzegł. Dlatego, wskazał, aby ją zatrzymać, trzeba zaszczepić niemal całą ludność.

We Włoszech po dwóch dawkach szczepionki jest 84 procent osób.