W uroczystości udział wzięli sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski, ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek oraz kierownik wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady Katarzyna Ratajczak-Sowa, konsul RP na Węgrzech Andrzej Kalinowski, prezydent Veszprem Gyula Porga, sekretarz stanu w MSZ Węgier Josef Madar, przedstawicielka mniejszości polskiej w parlamencie Węgier Ewa Ronay, przewodnicząca ogólnokrajowego samorządu narodowości polskiej na Węgrzech Maria Felföldi oraz szefowa samorządu narodowości polskiej w Veszprem Hanna Kovesdi. Wydarzenie rozpoczęto odegraniem hymnów Węgier i Polski.
Witając gości prezydent Porga przyznał, że uroczystość jest dla niego "wielkim zaszczytem i radością". - Odsłaniamy tablicę Lecha Kaczyńskiego - prezydenta i wspaniałego obywatela swojego narodu. Lech Kaczyński był też inicjatorem ustanowienia Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (23 marca). Przyjaźń ta trwa już wiele wieków i determinuje nasz wspólny los, stoczyliśmy razem wiele walk i nigdy nie zapomnimy wspaniałej waleczności Polaków. Miasto Veszprem silnie zaangażowane jest w utrwalanie braterstwa Polaków i Węgrów - powiedział prezydent Veszprem. - Nazwisko tragicznie zmarłego prezydenta Kaczyńskiego będzie głosiło hasło wolności, hasła politycznego zaangażowania w naszym mieście. Zrobił on bardzo dużo, by wartości, które są dla nas istotne, wybrzmiały w Europie. Wraz z jego śmiercią straciliśmy naprawdę wyjątkową osobowość - dodał.
Ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek zaznaczył, że prezydent RP profesor Lech Kaczyński "był człowiekiem wspaniałym, prawdziwym mężem stanu". - W całej Europie jego nazwisko staje się coraz powszechniej znane - zauważył. Ambasador Snopek przypomniał również moment, w którym pomysł postawienia tablicy zaprezentował władzom Veszprem. - Przekazałem pomysł panu prezydentowi, który chociaż na początku zdziwił się, bardzo mocno zaangażował się w jego realizację. Bez niego oraz pani Hanny Kovesdi nie udałoby się zrealizować tego przedsięwzięcia - powiedział. - Tablica będzie bardzo dobrze służyła polsko-węgierskiej przyjaźni - dodał.
List od prezydenta Dudy
Prezydent RP Andrzej Duda w liście przeczytanym przez sekretarza stanu KPRP Wojciecha Kolarskiego podkreślił znaczenie przyjaźni obu narodów. "Przyjaźń ta rozwija się od blisko tysiąca lat, u jej fundamentów leży zbieżność interesów obu państw, wspólne wartości oraz podobna wizja Europy" - wskazał. Zwracając uwagę na rolę prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego w historii Polski i regionu prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że "nie sposób wymienić wszystkich jego zasług dla Polski i pokoju oraz współpracy między państwami Europy Środkowej i Wschodniej. Nie jest to jednak konieczne tu na Węgrzech, gdzie dokonania te są powszechnie znane i należycie doceniane".
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu ds. polityki europejskiej w MSZ, w liście odczytanym przez Katarzynę Ratajczak-Sowę podkreślił, że Veszprem "nie jest miejscem przypadkowym, ponieważ to miasto, które w 2018 roku gościło obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej z udziałem prezydentów Andrzeja Dudy i Janosa Adera, które są wyrazem naszej wyjątkowej relacji". Przedstawiciel polskiego ministerstwa spraw zagranicznych zaznaczył również, że prezydent profesor Lech Kaczyński był "prawdziwym orędownikiem przyjaźni polsko-węgierskiej i wielkim przyjacielem Węgier i Węgrów". - Nasze kraje wspólnie udowadniają, że głos regionu nie może być lekceważony - dodał.
- Chciałabym podziękować polskiemu rządowi oraz samorządowi miasta wojewódzkiego Veszprem za umożliwienie postawienia tej tablicy. Miasto otrzymało jeszcze jeden pomnik, który będzie przypominać nam przyjaźń węgiersko-polską - powiedziała Hanna Kovesdi.
Kwiaty pod tablicą
Po uroczystym odsłonięciu tablicy została ona poświęcona przez proboszcza parafii polskiej w Budapeszcie ks. Krzysztofa Grzelaka. Pod tablicą, w asyście żołnierzy węgierskiego wojska, wieńce złożyli sekretarz stanu w KPRP Wojciech Kolarski, ambasador Jerzy Snopek, przedstawiający węgierski rząd Josef Madar, prezydent Veszprem Gyula Porga oraz przewodnicząca samorządu narodowości polskiej w Veszprem Hanna Kovesdi.
W kwietniu 2018 roku w Budapeszcie w dzielnicy Budafok-Teteny odsłonięto i poświęcono pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej "Memento-Smoleńsk". W uroczystości udział wzięli prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Polski Mateusz Morawiecki, premier Węgier Viktor Orban, inicjator budowy pomnika szef Komisji Spraw Zagranicznych parlamentu węgierskiego Zsolt Nemeth, polscy politycy, a także Polacy mieszkający na Węgrzech. Na pomniku widnieją nazwiska 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.