Rzeczniczka SG przekazała, że we wtorek około godziny 21:00 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce funkcjonariusze zatrzymali 12 osób. - Byli to obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Osoby te zostały zawrócone do linii granicy - podkreśliła por. Anna Michalska.
Wskazała, że do kolejnej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w środę około godziny 3:00 nad ranem na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych. - Granicę próbowało przekroczyć 11 nielegalnych imigrantów. Byli to obywatele Egiptu, Jemenu i Syrii. Te osoby również zostały zawrócone do linii granicy - podała.
Zaznaczyła, że najbardziej niespokojnie było na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. - We wtorek około godz. 17 zauważyliśmy 11 żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. Skierowaliśmy w ten rejon dodatkowe patrole. Na ich widok żołnierze białoruscy zaczęli rzucać kamieniami, oślepiać laserami. Padały również wyzwiska pod adresem służb, Polaków, Polski. Trwało to wszystko godzinę, po czym służby białoruskie oddaliły się - tłumaczyła rzeczniczka SG dodając, że nie było podczas tego zdarzenia cudzoziemców. Byli tylko żołnierze białoruscy.
"Strzały z broni długiej"
- Około godziny 20:00 na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze zauważyliśmy białoruskich żołnierzy, którzy na widok naszych patroli oddali strzały z broni długiej. Nie widzieliśmy, żeby to było w naszą stronę, więc były to prawdopodobnie strzały w powietrze - powiedziała.
Przekazała, że około godziny 22:00 była podobna sytuacja. - Żołnierze białoruscy na widok polskich patroli również strzelali z długiej broni, prawdopodobnie w powietrze. I o godzinie 3:00 nad ranem, kiedy białoruscy żołnierze znów oddali kilka strzałów z długiej broni - poinformowała.
- Według nas ma to związek z rozkazami przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo, który ostatnio mówił, że mogą strzelać bez ostrzeżenia - dodała rzeczniczka SG.
Zakaz przebywania na granicy
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.
Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.