"Od 24 lutego, kiedy Federacja Rosyjska rozpoczęła nową falę agresji przeciwko Ukrainie, realia na miejscu odrodziły wspomnienia o okrucieństwach z II wojny światowej" - napisali ambasadorowie państw UE, w tym Polski, a także Ukrainy, Kanady, Japonii i Liechtensteinu. Dyplomaci potępili rosyjską inwazję i zażądali "pełnego respektu i ochrony dla obiektów niezbędnych do przetrwania cywilnej ludności i infrastruktury".

Reklama

"Na tym tle widzimy cyniczne próby, by przywłaszczyć i wykorzystać pamięć o zwycięstwie nad nazizmem i użyć jej do usprawiedliwienia tej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Mocno potępiamy kontynuowane wysiłki Rosji, by zniekształcić historię dla jej własnych celów politycznych, by promować fałszywą narrację i dezinformację na temat krajów sąsiednich, w tym podżegania do nienawiści poprzez nazywanie innych neofaszystami i neonazistami" - piszą dyplomaci.

Jak dodali, historia II wojny światowej i zwycięstwa nad III Rzeszą uczy, że "nie można pozwolić, by rządy prawa zostały zastąpione przez rządy siły" i że należy sprzeciwiać się próbom siłowej zmiany granic.