Komisja przekazała w piątek, że proponuje konkretne środki, aby uniknąć wzrostu liczby przypadków Covid-19 w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym. "Głównym celem działań proponowanych przez Komisję jest zwiększenie rozpowszechnienia szczepionek, w tym szczepionek dostosowanych i nowych, oraz zapewnienie dobrej ochrony wszystkim obywatelom" - podała KE.

Reklama

Schinas powiedział, że "ostatnie dwa lata przygotowały UE na kolejną falę Covid-19 tej jesieni i zimy”. - Nasze obecne działania w dużym stopniu zdeterminują przyszłość pandemii i poziom odporności, jaki można zbudować w populacji. Państwa członkowskie powinny kontynuować koordynację wysiłków w zakresie gotowości w całej UE przed kolejną falą i dalszym wprowadzaniem programów szczepień. Podjęcie działań teraz ograniczy presję na systemy opieki zdrowotnej, zakłócenia gospodarek i wyzwania dla społeczeństwa - zaznaczył.

"Solidne strategie szczepień"

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, uważa, że wszystkie państwa członkowskie muszą posiadać solidne strategie szczepień, aby przygotować się do jesieni i zimy, w tym do wprowadzenia nowo zatwierdzonych szczepionek przypominających.

Reklama

- Niezbędne jest również ustanowienie odpornych systemów nadzoru w celu monitorowania rozwoju wirusa, wdrożenie w razie potrzeby strategii ponownego wprowadzenia skutecznych środków zdrowia publicznego oraz wzmocnienie zdolności systemów opieki zdrowotnej. Mówiąc jasno, musimy być gotowi na kolejny trudny sezon - powiedziała.

1 września, w oparciu o zalecenie Europejskiej Agencji Leków, Komisja zatwierdziła "dostosowane" szczepionki firm BioNTech/Pfizer i Moderna w UE.

Reklama

KE podała, że "w zależności od sytuacji epidemiologicznych interwencje niefarmaceutyczne, na przykład maski na twarz lub ograniczanie wielkości zgromadzeń, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, pozostają kluczowym elementem zestawu narzędzi państw członkowskich".

Z Brukseli Łukasz Osińsk