"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy jest głęboko zaniepokojone poważnym pogorszeniem się stanu zdrowia obywatela Ukrainy Micheila Saakaszwilego" - oświadczono w komunikacie.

Reklama

Zaapelowano w nim o zapewnienie byłemu prezydentowi należytej opieki medycznej i uwzględnienie jego wniosków o odroczenie kary więzienia, by mógł udać się na leczenie w jednej z klinik Europy lub USA.

Ukraińska dyplomacja zwróciła się też do Gruzji o umożliwienie widzenia z Saakaszwilim rzecznikowi praw człowieka Ukrainy, Dmytrowi Łubincowi.

- Ukraina będzie nadal zwracała szczególną uwagę na przestrzeganie praw i interesów obywateli Ukrainy na terytorium Gruzji, w tym obywatela ukraińskiego Micheila Saakaszwilego, który powinien być uwolniony – ogłosiło MSZ Ukrainy.

Reklama

Strajk głodowy

Przebywający w szpitalu i uwięziony lider opozycji Saakaszwili rozpoczął strajk głodowy. W ten sposób chce zaprotestować przeciwko uniemożliwieniu mu wzięcia zdalnie udziału w rozprawie, dotyczącej jego wniosku o uwolnienie ze względów zdrowotnych.

Wcześniej prawnicy b. prezydenta opublikowali raport medyczny, w którym stwierdzono, że Saakaszwili został zatruty metalami ciężkimi w gruzińskim więzieniu i grozi mu śmierć, jeśli nie będzie odpowiednio leczony.

Reklama

54-letni Saakaszwili został zabrany z więzienia do szpitala pod koniec 2021 roku po 50-dniowym strajku głodowym w proteście przeciwko uwięzieniu go za nadużycie władzy. Były prezydent uważa, że orzeczona wobec niego kara więzienia miała polityczny charakter.

W 2018 roku Saakaszwili skazany zaocznie na sześć lat więzienia. Przebywał wówczas w Ukrainie, gdzie pełnił funkcje urzędowe i uzyskał obywatelstwo tego kraju.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

jjk/ adj/