O defiladzie informuje również agencja Reutera, przypominając, że przygotowania do niej widoczne były na komercyjnych zdjęciach satelitarnych już od kilku miesięcy.

Państwowe media Korei Płn. nie podały informacji o paradzie i nie jest jasne, czy uczestniczył w niej przywódca kraju Kim Dzong Un. Cztery poprzednie defilady w Pjongjangu również odbyły się po zmroku, a państwowa prasa informowała o nich dopiero następnego dnia.

Reklama

Korea Północna wykorzystywała w przeszłości defilady wojskowe do prezentacji nowych rodzajów uzbrojenia, takich jak pociski balistyczne opracowane do przenoszenia głowic nuklearnych – zaznacza Reuters.

13 parad Kim Dzong Una

Reklama

Odkąd pod koniec 2011 roku władzę w Korei Północnej przejął Kim Dzong Un, w kraju odbyło się już 13 parad wojskowych. Poprzednia miała miejsce w kwietniu 2022 roku – przypomina Yonhap.

W przemówieniu do oficerów z okazji 75-lecia Koreańskiej Armii Ludowej (KAL) Kim wychwalał “absolutną siłę” i “nieodpartą potęgę” kraju. Ocenił, że północnokoreańska armia “może być w stanie wypełnić nakaz czasów i historii jako najsilniejsza armia na świecie – podała państwowa agencja KCNA.

We wtorek agencja informowała, że najwyższy organ zarządzający armią planuje “rozszerzenie i intensyfikację” ćwiczeń wojskowych, aby “bardziej rygorystycznie doskonalić gotowość do wojny”. Wcześniej Pjongjang groził “najostrzejszą reakcją” po zapowiedzi powiększenia skali wspólnych ćwiczeń wojskowych USA i Korei Płd.