Daliśmy jasno do zrozumienia, że węgierski rząd, prezydent, premier i większość parlamentarzystów popierają członkostwo Szwecji w NATO - oświadczył Hende, podkreślając, że debata na ten temat zakończy się w parlamencie Węgier w ciągu kilku tygodni.
Spotkanie węgierskiej delegacji z przewodniczącym parlamentu Szwecji
Węgierska delegacja spotkała się z przewodniczącym Riksdagu (parlamentu) Szwecji Andreasem Norlenem oraz przedstawicielami zasiadających w nim partii.
Jednocześnie politycy z Budapesztu podkreślili, że konieczna jest poprawa stosunków szwedzko-węgierskich. Szwedzcy politycy, parlamentarzyści, ministrowie czy europarlamentarzyści nie powinni na podstawie nieprawdziwych faktów twierdzić, że Węgry mają problemy z rządami prawa - powiedział Hende.
"Premier Viktor Orban próbuje balansować"
Jak wskazuje Anamaria Dutceac Segesten z Centrum Studiów Europejskich Uniwersytetu w Lund, powodem opieszałości Węgier są relacje tego kraju z UE, Rosją oraz Turcją. Premier Viktor Orban próbuje balansować i utrzymać swoją strategiczną pozycję - podkreśliła ekspertka.
Węgry obok Turcji są ostatnim krajem członkowskim NATO, którego parlament wciąż nie ratyfikował wejścia Szwecji i Finlandii do sojuszu. Węgierski parlament kilkukrotnie przesuwał rozpatrywanie szwedzkiego wniosku.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk