Według Pieskowa, zgodnie z warunkami porozumienia, pięciu dowódców miało przebywać w Turcji "do końca konfliktu". Rzecznik powiedział, że "zarówno strona turecka, jak i Kijów naruszyły warunki powrotu".

Pieskow zaznaczył również, że "nikt nie poinformował Rosji" o planie powrotu obrońców Azowstalu.

Reklama

Według sekretarza prasowego rosyjskiego prezydenta, w kontekście przygotowań do szczytu NATO jako członek sojuszu, "Turcja była pod wielką presją". Federacja Rosyjska "rozumie wszystko doskonale", powiedział Pieskow.

Wrócili samolotem Zełenskiego

Pięciu azowskich dowódców obrony wróciło na Ukrainę z Turcji prezydenckim samolotem Wołodymyra Zełenskiego. Wojskowi, którzy byli w Turcji po wymianie we wrześniu 2022 r., zostali przekazani prezydentowi Ukrainy podczas jego wizyty w tym kraju.

Sam Zełenski, zaraz po wymianie, powiedział, że zgodnie z jej warunkami dowódcy będą musieli pozostać w Turcji do końca wojny. Szef Głównego Zarządu Wywiadowczego Ukrainy Kyryło Budanow powiedział jednocześnie, że będą mieszkać w Turcji "przez pewien okres". Rosja i Turcja oficjalnie nie skomentowały tych warunków.

"Wracamy do domu z Turcji i wieziemy z powrotem naszych bohaterów. Ukraińscy żołnierze: Denys Prokopenko, Swiatosław Pałamar, Serhij Wołynski, Ołeh Chomenko, Denys Szłeha wreszcie będą ze swoimi bliskimi. Chwała Ukrainie!" - napisał Zełenski w serwisie Telegram, informując o powrocie obrońców.

Pięciu obrońców w Turcji

Reklama

W maju 2022 roku obrońcy Mariupola, w obwodzie donieckim, po niemal trzech miesiącach walk w tym w oblężonym przyczółku na terenie zakładów metalurgicznych Azowstal, trafili do rosyjskiej niewoli. 21 września w ramach wymiany jeńców z Rosją władzom ukraińskim udało się uwolnić 215 wojskowych, w tym dowódców obrony Mariupola i zakładów Azowstal.

Pięciu dowódców z Azowstalu - dowódcy pułku Azow Denys Prokopenko i Światosław Pałamar, dowódca 36. brygady piechoty morskiej Serhij Wołynski oraz Denys Szłeha i Ołeh Chomenko - trafiło do Turcji i miało tam pozostać do końca wojny. Była to część ustaleń z Rosją, w których ważną rolę miał odegrać prezydent Turcji.

Wołodymyr Zełenski z uwolnionymi obrońcami Azowstalu / Telegram