"'Jastrzębie' na Zachodzie zdały sobie sprawę, że szeroko reklamowana kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych nie poszła zgodnie z planem, więc za wszelką cenę starają się nadać jej przynajmniej pewien impet. W rzeczywistości, to akt desperacji" - taką wypowiedź Gryzłowa zacytowała rosyjska państwowa agencja TASS.

Reklama

Amunicja kasetowa dla Ukrainy

W minionym tygodniu CNN po raz pierwszy poinformowało, że administracja prezydenta USA Joe Bidena poważnie rozważa zatwierdzenie transferu kontrowersyjnej broni na Ukrainę.

Według Gryzłowa, jeśli Stany Zjednoczone zdecydują się dostarczyć amunicję kasetową Ukrainie, po raz kolejny udowodnią, że "ani Waszyngton, ani jego sojusznicy z NATO nie chcą pokoju i nie cofną się dosłownie przed niczym w swoich dążeniach do osiągnięcia nieuchwytnego celu, jakim jest zadanie Rosji strategicznej klęski".

Rosjanie użyli na Ukrainie broni kasetowej

Rosjanie wiel0okrotnie używali na Ukrainie broni kasetowej. W listopadzie 2022 roku ostrzelali Krzywy Róg na południu Ukrainy, używając wyrzutni Smiercz i amunicji kasetowej.

4 kwietnia 2022 r. Rosjanie zaatakowali okolice szpitala onkologicznegow położonym w południowo-wschodniej części Ukrainy Mikołajowie. Po tym ataku ślady - zamiast jednego dużego krateru, wiele małych dziur w ziemi i na ścianach budynku - wskazywały na użycie zakazanej, śmiercionośnej amunicji kasetowej.

Reklama

Po raz pierwszy podczas II wojny światowej

Amunicja kasetowa (DPICM), po raz pierwszy użyta podczas II wojny światowej, obejmuje rakiety, bomby i pociski artyleryjskie, które po detonacji rozpraszają się na dużym terenie, pokrywając pięciokrotnie większy obszar niż amunicja konwencjonalna.

Pociski kasetowe są zakazane przez międzynarodową konwencję, ponieważ niewybuchy stanowią zagrożenie dla ludności cywilnej przez wiele lat po zakończeniu działań wojennych. Konwencję podpisały 123 kraje, ale nie Stany Zjednoczone, Ukraina i Rosja.

Kijów od zeszłego roku naciska na Stany Zjednoczone, by dostarczyły ten rodzaj amunicji, argumentując, że pomogłaby ona zmniejszyć przewagę liczebną Rosji w artylerii.