Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe - podkreślił Zełenski. 50 takich pojazdów zostało wcześniej przekazanych przez Szwecję Ukrainie.

Reklama

Zełenski: To są mocne maszyny

Według Zełenskiego, "są to mocne maszyny". Nasi żołnierze są za nie wdzięczni, prowadzą nas do przodu i ratują życie - zaznaczył. W Harpsund przywódcy Ukrainy i Szwecji podpisali porozumienie o "zacieśnieniu współpracy w zakresie produkcji sprzętu wojskowego i szkolenia żołnierzy". Tego rodzaju umowa jest jedynym sposobem na długoterminowe trzymanie Rosji z dala od ukraińskiego terytorium - ocenił Zełenski.

Zełenski i Kristersson omówili również możliwość wykorzystania przez Ukrainę szwedzkich myśliwców Gripen. Rząd Szwecji już wiosną wydał zgodę na testowe loty ukraińskich pilotów, ale nie podjął decyzji o przekazaniu samolotów. Rozmawiałem o tym z premierem Kristerssonem. Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców - mówił prezydent Ukrainy, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

Szef państwa ukraińskiego rozmawiał również z przewodniczącym parlamentu Szwecji Andreasem Norlenem, szefami zasiadających w parlamencie partii oraz z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Szwecji generałem Micaelem Bydenem.

Trzynasty pakiet pomocy dla Ukrainy

Prezydent Zełenski i jego małżonka Ołena zostaną jeszcze przyjęci przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa oraz królową Sylwię w znajdującym się niedaleko Harpsund pałacu Stenhammar. Rząd Szwecji zapowiedział 15 sierpnia trzynasty pakiet pomocy dla Ukrainy, który zawiera przede wszystkim amunicję i części zamienne do sprzętu wojskowego z poprzednich pakietów pomocy. Całkowita wartość najnowszego wsparcia wynosi 3,4 mld koron (290 mln euro).

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk