Według analityków w pierwszej połowie 2023 roku na konta kontrolowane przez Hamas i sojuszniczą grupę Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) przekazano ponad 134 miliony dolarów (108 milionów funtów).


W sobotę Hamas przeprowadził zakrojony na szeroką skalę atak terrorystyczny na Izrael, w wyniku którego zginęło ponad tysiąc osób .

Reklama


Od razu pojawiły się pytania, w jaki sposób terrorystom udało się zorganizować i sfinansować tak złożony atak.

Hamas wykorzystuje kryptowaluty, dzięki czemu chce uniknąć sankcji finansowych

Reklama

Według firmy Elliptic zajmującej się analizą kryptowalut, około 93 mln dolarów (75 mln funtów) kryptowaluty zostało przesłanych na konta PIJ między sierpniem 2021 r. a czerwcem tego roku.
Natomiast według danych firmy BitOK z Tel Awiwu, opublikowanych po raz pierwszy przez "Wall Street Journal", Hamas zebrał około 41 milionów dolarów w kryptowalutach w ciągu ostatnich 18 miesięcy.
Hamas i inne organizacje terrorystyczne wykorzystywały kryptowalutę w celu uniknięcia globalnych sankcji finansowych.


David Carlisle, wiceprezes Elliptic, powiedział: Hamas, który uzyskał milionowe wpływy, był w gromadzeniu kryptowaut jedną z najbardziej płodnych organizacji.


W kwietniu br. Hamas ogłosił, że zawiesza darowizny w postaci kryptowalut, powołując się na problemy z "bezpieczeństwem darczyńców”. Najprawdopodobniej chodziło o coraz większą biegłość organów ścigania w zakresie kryptowalut.

Reklama

We wtorek izraelska policja przekazała, że zamroziła konta kryptowalutowe, należące do Hamasu.
Izraelska policja, Ministerstwo Obrony i inni partnerzy będą kontynuować walkę z finansowaniem terroryzmu i będą zabezpieczać strategiczne aktywa finansowe organizacji terrorystycznych – powiedział rzecznik policji.

Finansowanie Hamasu jest nielegalne


Hamas jest organizacją terrorystyczną objętą sankcjami, między innymi w Wielkiej Brytanii, USA i UE. Finansowanie grupy jest nielegalne.