Według mediów rosyjskich demonstranci wdarli się do budynku dworca lotniczego i na pas startowy - relacjonowała agencja AFP. Filmy opublikowane w Telegramie pokazywały dziesiątki mężczyzn niszczących bariery, próbujących kontrolować samochody, opuszczające lotnisko lub wyważających drzwi w terminalu.

Reklama

W niedzielę zaczęły rozprzestrzeniać się w mediach społecznościowych informacje, że do Dagestanu przylatuje "bezpośredni lot z Izraela" z wezwaniami do przybycia na lotnisko i niedopuszczenia do lądowania maszyny.

Loty linii Red Wings z Tel Awiwu do Machaczkały odbywają się regularnie, kilka razy w tygodniu. Jak podaje specjalistyczny portal Flightradar, samolot z Tel Awiwu wylądował w Machaczkale o godz. 19.00 czasu lokalnego (godz. 18.00 w Polsce) Według rosyjskiego niezależnego portalu Sota był to lot tranzytowy, który miał ponownie wystartować w kierunku Moskwy o godzinie godz. 21.00.

Nie udało się ustalić - relacjonuje AFP - czy samolot nadal znajduje się na płycie lotniska i jaka jest sytuacja pasażerów.

Lotnisko w Machaczkale zostało zamknięte - poinformowały władze lotnicze w Moskwie; zdążające tam samoloty są kierowane na lotniska zapasowe lub zawracane do portów wylotu. Jak informują media, na miejsce zostały skierowane oddziały OMON.

Kanał Telegramu Wnimanje Nowosti donosi, że drogi prowadzące na lotnisko były zablokowane.

Wieczorem Federalna Agencja Transportu Powietrznego Rosji poinformowała, że "lotnisko w Machaczkale zostało oswobodzone od demonstrantów". Nie ma doniesień, by ktokolwiek został poszkodowany w wydarzeniach w porcie lotniczym w stolicy Dagestanu.

Z kolei izraelskie media poinformowały o obywatelach Izraela i Żydach, którzy są pod "bezpiecznym nadzorem" na lotnisku w Machaczkale.

Rosyjskie media społecznościowe przekazywały, że na lotnisko przybyły wzmocnione oddziały policji; na razie nie wiadomo, czy doszło do zatrzymań. Podano też, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął sprawę karną na podstawie artykułu o masowych zamieszkach.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Federacji Rosyjskiej oświadczyło, że będzie w stanie ustalić tożsamość wszystkich uczestników zamieszek, gdyż na lotnisku znajdują się kamery monitoringu.

Federalna Agencja Transportu Powietrznego podała, że lotnisko jest zamknięte dla przylotów i odlotów "do czasu normalizacji sytuacji". Później przekazano, że tak pozostanie do 6 listopada. Samoloty przygotowywane do lądowania zostały wysłane na lotniska zapasowe.

Reklama

Jest reakcja MSZ Izraela

Izrael wezwał w niedzielę władze rosyjskie do ochrony Izraelczyków i Żydów na swoich terytoriach po doniesieniach mediów o potencjalnych represjach ze strony propalestyńskich demonstrantów w Dagestanie. W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Jerozolimie stwierdzono, że ambasador Izraela w Moskwie współpracuje z władzami rosyjskimi.

"Państwo Izrael poważnie postrzega próby wyrządzenia krzywdy obywatelom Izraela i Żydom gdziekolwiek" – napisano w oświadczeniu.