Trzy lata temu miał miejsce atak na Kapitol

Associated Press w trzecią rocznicę ataku na Kapitol wraca do tego ważnego wydarzenia w najnowszej historii Stanów Zjednoczonych.

"Członkowie skrajnie prawicowych grup ekstremistycznych. Byli funkcjonariusze policji. Złoty medalista olimpijski w pływaniu. I amerykańscy marines w służbie czynnej" - wymienia uczestników tego zajścia AP. To tylko niektóre spośród setek osób, które zostały skazane w masowym procesie w sprawie zamieszek z 6 stycznia 2021 r.

Agencja pisze, że dziś waszyngtoński sąd federalny jest "zalany" procesami, przesłuchaniami w sprawie przyznania się do winy i wyrokami skazującymi. To największe śledztwo kryminalne w historii Ameryki, a końca wcale nie widać. W czasie, gdy trwają aresztowania, równolegle część z oskarżonych wychodzi na wolność już po odbyciu kary.

Reklama

"Władze wciąż pracują nad zidentyfikowaniem ponad 80 osób poszukiwanych za akty przemocy na Kapitolu i ustaleniem, kto podłożył bomby rurowe przed biurami komitetów narodowych Republikanów i Demokratów dzień przed atakiem na Kapitol" - pisze AP.

Sąd czeka na Donalda Trumpa

Sąd czeka jeszcze na uznawanego za podżegacza całego zajścia, byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który ma stanąć przed obliczem sprawiedliwości w marcu tego roku. Zarzuty? Spiskowanie w celu podważenia przegranej w wyborach prezydenckich w 2020 roku w okresie poprzedzającym atak na Kapitol.

Agencja podaje, że po ataku 1230 osób zostało oskarżonych o przestępstwa federalne związane z zamieszkami, od wykroczeń, takich jak wtargnięcie na teren miasta, po przestępstwa, takie jak napaść na funkcjonariuszy policji i za tzw. spisek podżegający. 730 osób miało przyznać się do winy, podczas gdy kolejne blisko 170 zostało skazanych za co najmniej jeden zarzut w procesie rozstrzygniętym przez sędziego lub ławę przysięgłych.

Reklama

"Tylko dwóch oskarżonych zostało uniewinnionych od wszystkich zarzutów i były to procesy rozstrzygane przez sędziego, a nie ławę przysięgłych" - pisze AP.

Skazania doczekało się 750 osób, z czego prawie dwie trzecie trafiło za kratki. Wyroki wahały się w przedziale od kilku dni pozbawienia wolności do aż 22 lat więzienia.

Najdłuższy wyrok został wydany na Enrique Tarrio, byłego krajowego przewodniczącego Proud Boys, alt-rightowej, neofaszystowskiej organizacji politycznej, który został skazany za spisek podburzający za to, co prokuratorzy opisali jako konspirację mającą na celu powstrzymanie oddanie władzy przez Trumpa, Republikanina, na rzecz Joe Bidena, Demokraty.