HMS Queen Elizabeth miał wziąć udział w największych manewrach NATO od lat. Lotniskowiec został jednak w ostatniej chwili wycofany z ćwiczeń, podczas rutynowej kontroli wykryto bowiem na okręcie rdzę. Okazało się, że zaczęły rdzewieć miejsca, w których stykają się kolejne elementy osłony tunelu śruby napędowej.

Reklama

Naprawy potrwają kilka miesięcy

Jak tłumaczą eksperci - pisze brytyjski "Daily Mail" - okręt musi teraz trafić do suchego doku, zostanie z niego usunięte uzbrojenie dla samolotów oraz paliwo, a następnie zaczną się naprawy. To może potrwać dłużej niż dwa miesiące. O ile oczywiście rdza jest tylko w tych elementach, gdzie ją zauważono. Jeśli więcej części kadłuba zostało zaatakowanych, to remont potrwa o wiele dłużej.

Poważne problemy Royal Navy

To nie pierwsze problemy Royal Navy, kiedyś najpotężniejszej floty świata. W ubiegłym miesiącu zderzyły się, z powodu kłopotów technicznych, dwa niszczyciele min. Brakuje też ludzi i sprzętu. Kłopoty dotyczą nie tylko samej marynarki wojennej, ale także innych rodzajów sił zbrojnych. Politycy i emerytowani oficerowie mówią o "bolesnym rozczarowaniu" stanem wojska.

Wielka Brytania przestaje być partnerem dla USA

Jak bowiem wynika z raportu komisji obrony parlamentu, brytyjskie wojsko nie byłoby w stanie prowadzić wojny z Rosją. To z kolei - pisze tabloid - całkowicie podważa zaufanie do Wielkiej Brytanii jako sprawnego partnera w operacjach wojskowych choćby dla USA.