Zakup tysięcy dronów przez Rosję w 2022 r. przyspieszył transformację irańskiego przemysłu zbrojeniowego. Drony te zmieniły pole bitwy na Ukrainie i pomogły Teheranowi zwiększyć wsparcie dla sojuszników milicji na Bliskim Wschodzie - informuje "WSJ".

Reklama

Atak na amerykańskich żołnierzy

Dron Shahed, jeden z największych irańskich eksportów broni, został użyty do zabicia trzech amerykańskich żołnierzy w Jordanii.

Konfiskata broni przez USA

Reklama

Amerykańska straż przybrzeżna skonfiskowała ponad 200 paczek broni pochodzących z Iranu i zmierzających do Jemenu. Przesyłka zawierała komponenty do pocisków rakietowych oraz podwodnych i nawodnych dronów - podaje "WSJ".

Reklama

Użycie Irańskich dronów

Modele z tej samej rodziny dronów, które zabiły amerykańskich żołnierzy w Jordanii, były używane na wielu frontach. Pola bitew w Europie i na Bliskim Wschodzie stały się wizytówką Teheranu jako globalnego dostawcy broni.

Eksportując te technologie i udowadniając ich skuteczność w walce, Iran prawdopodobnie na zawsze zmienił charakter wojny asymetrycznej, potencjalnie dając znaczną przewagę podmiotom niepaństwowym, które wcześniej znajdowały się w niekorzystnej sytuacji - powiedział Adam Rousselle, badacz z Militant Wire.

Sprzedaż broni przez Iran

Iran sprzedaje różne rodzaje broni, w tym pociski balistyczne krótkiego zasięgu do Rosji. Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) dostarcza broń swoim sojusznikom na Bliskim Wschodzie, w tym Hamasowi i Hezbollahowi.

Zapewniamy Palestyńczykom pomoc w uzyskaniu siły militarnej, umożliwiając im niezależne działanie w warunkach oblężenia - powiedział przedstawiciel irańskiej misji przy ONZ. Iran nie ma żadnych ograniczeń ani zakazów dotyczących zakupu i sprzedaży broni - powiedziała irańska misja.

Sprzedaż dronów

W 2022 roku, Iran sprzedał Rosji ponad 2000 dronów Shahed, generując co najmniej 40 milionów dolarów dla Teheranu.

Wzrost eksportu broni w Iranie stał się kluczowym źródłem dochodów dla kraju, który jest izolowany przez sankcje ograniczające jego możliwości sprzedaży ropy naftowej i realizacji większości operacji bankowych. IRGC jest uzależniona od gotówki generowanej przez sprzedaż wojskową - jak stwierdził w rozmowie z "WSJ" Saeid Golkar, ekspert ds. bezpieczeństwa Teheranu z Uniwersytetu Tennessee w Chattanooga.