Pakt migracyjny musi zaakceptować Rada Unii. Polski rząd zapowiedział głosowanie przeciwko. MSWiA dowodzone przez Marcina Kierwińskiego argumentuje, że prace nad przepisami zakończyły się tydzień po zaprzysiężeniu obecnego rządu, zaś efekt tych prac, prowadzonych z ramienia Polski przez PiS, jest "dalece niewystarczający".

Reklama

Pakiet migracyjny. Ujednolicenie przepisów

Na pakiet migracyjny składa się 10 tekstów legislacyjnych mających kompleksowo uregulować politykę azylową i migracyjną w Unii, ujednolicając przepisy we wszystkich krajach członkowskich.

Reforma została zaproponowana przez Komisję Europejską już przed ośmioma laty, ale ze względu na postulowaną przymusową relokację była ona blokowana przez część krajów członkowskich.

Reklama

PE będzie głosować w środę nad nową wersją, uzgodnioną wstępnie z Radą Unii w grudniu 2023 roku.

Pakt migracyjny. Nowe mechanizmy wsparcia

Nowy pakiet zakłada dwa mechanizmy wspierania krajów będących pod presją migracyjną. Uruchomienie mechanizmu tzw. dobrowolnej solidarności będzie oznaczać rozlokowanie co roku co najmniej 30 tys. osób. Kraje członkowskie będą mogły alternatywnie zapłacić 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę lub wziąć udział w operacjach na granicach zewnętrznych Unii. P

Przymusowego przyjmowania osób nie zakłada także mechanizm tzw. wzmocnionej solidarności - uruchamiany w sytuacjach nagłych, w których liczba osób przekraczających granice Unii jest tak duża, że zagraża wydolności systemu. Również w tym przypadku kraje mają zachować możliwość wyboru ścieżki pomocy.