Polskie przewodnictwo ma na celu wspieranie inicjatyw związanych z dobrobytem obywateli, w tym poprawą bezpieczeństwa, rozwijaniem infrastruktury i konektywności.
Polska na czele Grupy Wyszehradzkiej
Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie program prezydencji opiera się na trzech filarach.
Bezpieczeństwo obywateli: obejmuje wyzwania związane z bezpieczeństwem w różnych obszarach, takich jak bezpieczeństwo wewnętrzne, cybernetyczne, ochrona zdrowia i ludności oraz współpraca służb policyjnych i wymiaru sprawiedliwości.
Konektywność: dalsze spajanie regionu w obszarach energii, infrastruktury drogowej i cyfrowej, ze szczególnym uwzględnieniem transportu i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Wyzwalanie potencjału: zadania mające na celu wspieranie współpracy, w tym obszarów przygranicznych, nauki, kultury, turystyki, aktywizacji młodzieży oraz działań w polityce społecznej i rodzinnej.
Ważny moment dla Europy
Polska prezydencja w V4 jest ważnym momentem, gdy Europa kształtuje nowe ramy polityczne po wyborach do Parlamentu Europejskiego, a w sąsiedztwie Unii Europejskiej trwa konflikt, który stanowi wyzwanie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Warto również podkreślić rolę Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego w promowaniu współpracy między obywatelami i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego - podano w komunikacie resortu.