Członkowie Rosgwardii w Ukrainie

W najnowszej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 116. brygada do zadań specjalnych, podlegająca Rosgwardii, prawdopodobnie składa się z trzech pułków żołnierzy dysponujących czołgami, artylerią oraz bojowymi wozami piechoty.

Brytyjski resort oznajmił, że od początku 2024 r. Rosgwardia prawdopodobnie starała się wzmocnić swoje szeregi poprzez włączenie nieregularnych formacji walczących po stronie rosyjskiej. Przykładem tych działań była integracja batalionu Wostok tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, czyli parapaństwa kontrolowanego przez Moskwę.

Reklama

Jednocześnie dodano, że jest bardzo prawdopodobne, iż zapowiadane porozumienie, które miało na celu włączenie najemników z byłej rosyjskiej Grupy Wagnera do Pierwszego Korpusu Ochotniczego Rosgwardii, zakończyło się niepowodzeniem w marcu tego roku.

ISW: Ukraina wywiera presję na rosyjską obronę powietrzną

Reklama

"Rosyjska armia najwyraźniej nie posiada potrzebnej ilości systemów obrony powietrznej, by chronić infrastrukturę krytyczną w zachodniej Rosji i miała problem z zabezpieczeniem potencjalnych ważnych celów nawet na tych obszarach, które powinny mieć dobrą obronę powietrzną" – pisał w ubiegłym tygodniu Instytut Studiów nad Wojną (ISW)

Jak zaznacza ISW ukraińskie ataki dronów w głębi Rosji w dalszym ciągu wywierają presję na rosyjską obronę powietrzną i zmuszają dowództwo rosyjskie do ustalania priorytetów przy rozmieszczaniu ograniczonych zasobów obrony powietrznej.