Podczas inspekcji, która odbyła się w środę, Xi zwrócił uwagę na potrzebę "zdecydowanego wypełnienia zadań powierzonych przez partię i naród" oraz "promowania wysokiej jakości rozwoju budowy sił" - podała państwowa agencja prasowa Xinhua. Jak zaznaczają media, Xi "podkreślił znaczenie utrzymania absolutnego przywództwa partii nad siłami zbrojnymi". Siły rakietowe Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ChALW) powstały na początku 2016 r. z przekształcenia 2 Korpusu Artylerii na wniosek Xi Jinpinga. Są one odpowiedzialne m.in. za pociski dalekiego zasięgu, w tym broń jądrową.

Reklama

Cel chińskiej armii

Xi, który stoi również na czele Centralnej Komisji Wojskowej, wielokrotnie wzywał do zwiększenia gotowości bojowej i postępu technologicznego przed setną rocznicą powstania ChALW w 2027 r.Po objęciu władzy w 2012 r. Xi rozpoczął szeroko zakrojoną walkę z korupcją wśród członków Komunistycznej Partii Chin (KPCh), rządu i armii. Mówił, że zapewnienie dyscypliny partyjnej i przywrócenie jej absolutnego przywództwa w szeregach ChALW, jest "gwarancją polityczną", której wojsko potrzebuje, aby osiągnąć swój cel stania się "światowej klasy" armią do 2050 r.

Od połowy ubiegłego roku kampania antykorupcyjna, która w opinii części ekspertów ma charakter politycznej czystki, objęła także siły rakietowe. W sierpniu ub.r. odwołano najwyższe kierownictwo, co zostało nazwane przez BBC "największą nieplanowaną roszadą w chińskim dowództwie wojskowym od dekady".

Reklama

Przywódca Chin wzmacnia swoją władzę nad armią

W krótkim komunikacie Xinhua poinformowała o zwolnieniu generałów Li Yuchao i Liu Guangbina, bez podawania przyczyn. Obaj generałowie nie byli wcześniej widziani publicznie od tygodni. W lipcu br. Li i inny oficer tych sił, Sun Jinming, zostali "wydaleni" z Komitetu Centralnego (KC) KPCh. Na stanowisko dowódcy powołano zastępcę dowódcy marynarki wojennej generała Wanga Houbina. Z kolei nowym komisarzem politycznym jednostki, który nadzoruje dyscyplinę polityczną i instruktaż ideologiczny, został członek KC KPCh Xu Xisheng.

Część komentatorów zwracała uwagę, że zastąpienie generałów przez oficerów bez doświadczenia sugeruje, że Xi stawia na lojalność wobec siebie ponad doświadczenie i usiłuje w ten sposób wzmocnić swoją władzę nad armią. W marcu 2023 r. ze stanowiskiem ministra obrony pożegnał się Wei Fenghe, który wcześniej był dowódcą 2 Korpusu Artylerii. We wrześniu został objęty dochodzeniem pod zarzutem korupcji, a w lipcu wydalony z KPCh.

Wymiana dziewięciu generałów

W grudniu ub.r. ze stanowisk w chińskim parlamencie usunięto dziewięciu generałów, w tym pięciu najwyższych rangą dowódców wojsk rakietowych, a także byłego dowódcę sił powietrznych i kilku urzędników Centralnej Komisji Wojskowej odpowiedzialnych za zamówienia i rozwój uzbrojenia. W tych przypadkach powody pozbawienia ich stanowisk pozostały niewyjaśnione. Z kolei pod koniec stycznia br. Wang Xiaojun, kluczowy naukowiec odpowiedzialny za sukces chińskich rakiet wojskowych i cywilnych, został zdymisjonowany z prestiżowego stanowiska w Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin.

Szukasz ważnych i wiarygodnych informacji? Zaprenumeruj Dziennik Gazetę Prawną