Zdaniem gen. Legere, która kierowała amerykańskim zespołem wywiadowczym i globalnym Dowództwem Wywiadu Armii, cyfrowa modernizacja powinna stanowić kluczowy element rozwoju polskiego przemysłu obronnego, ponieważ umożliwia bardziej efektywne wykorzystanie nowoczesnych technologii wojskowych poprzez integrację istniejących systemów obronnych.

Reklama

Cyfryzacja polskiej armii

Wdrożenie cyfrowych rozwiązań daje polskiej armii możliwość łączenia różnorodnych systemów uzbrojenia oraz integracji danych z lądu, powietrza, wody, kosmosu i cyberprzestrzeni, zapewniając dowódcom i żołnierzom dostęp do aktualnych informacji, które wspierają podejmowanie szybkich i trafnych decyzji - tłumaczyła w rozmowie z PAP.

Jak zauważyła ekspertka, jednym z wyzwań postępującej cyfryzacji jest zapewnienie sprawnego działania nowoczesnych systemów uzbrojenia w warunkach polowych, gdzie dostęp do danych może być ograniczony. Podkreśliła jednak, że postęp technologiczny stwarza liczne możliwości sprostania temu wyzwaniu, np. poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji, technologii 5G i rozwiązań chmurowych, które zwiększają dostęp do informacji i mocy obliczeniowych w czasie rzeczywistym.

Zaawansowane możliwości AI

Reklama

Zaawansowane możliwości sztucznej inteligencji mogą znacznie podnieść efektywność łańcucha dostaw dla polskiego wojska, umożliwiając osiągnięcie autonomii procesów, czyli zdolności systemów do samodzielnego wykonywania określonych zadań bez konieczności bezpośredniego nadzoru lub ręcznej interwencji człowieka - powiedziała.

Dzięki temu, jak podkreśliła, wspierane przez AI systemy mogą przeprowadzać analizę danych, podejmować decyzje logistyczne i realizować zadania operacyjne – takie jak monitorowanie, raportowanie czy prognozowanie potencjalnych zakłóceń – w sposób całkowicie zautomatyzowany.

Gen. Legere wyjaśniła, że sztuczna inteligencja wspiera natychmiastowe przetwarzanie dużej liczby danych, np. wywiadowczych i logistycznych, co stanie się kluczowe, gdy Polska zintegruje posiadane uzbrojenie tworząc "wspólną platformę danych". Z kolei wykorzystanie rozwiązań "w chmurze" pozwoli dowódcom, żołnierzom i systemom uzbrojenia na dostęp do niezbędnych informacji w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo, w ocenie ekspertki, aby podnieść efektywność działań wojskowych, niezbędna jest współpraca między armią, sektorem prywatnym i administracją publiczną. Wiele z tych rozwiązań ma już ugruntowaną pozycję w sektorze prywatnym, co sprawia, że doświadczenia tych firm mogą być cennym wsparciem dla armii - zaznaczyła.

Firmy prywatne dysponują doświadczeniem i technologiami, które mogą być zaadaptowane do potrzeb polskich struktur obronnych. Korzystanie z tych rozwiązań, wdrażanych z powodzeniem w sektorze prywatnym, może przynieść polskiej armii znaczną wartość dodaną, zwłaszcza w zakresie automatyzacji procesów i elastycznego reagowania na zmienne warunki - tłumaczyła generał.

Korzyści dla Polski ze współpracy z NATO

Ponadto wskazała, że międzynarodowa współpraca, zwłaszcza z NATO, umożliwia Polsce dostęp do wiedzy i sprawdzonych rozwiązań w zakresie cyberobrony. Podkreśliła, że dzięki wymianie doświadczeń i technologii możemy rozwijać swoje struktury cyberbezpieczeństwa w oparciu o najlepsze praktyki stosowane przez inne kraje.

Zaznaczyła, że Polska, posiadając Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, może aktywnie włączać się w inicjatywy NATO - np. międzynarodowe centra doskonałości, specjalizujące się w analizie danych i AI i stać się liderem we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w sektorze cyberbezpieczeństwa.

Rola AI na wojnie w Ukrainie

Gen. Legere zauważyła, że rola sztucznej inteligencji w trwającym konflikcie w Ukrainie jest przykładem jej transformacyjnego potencjału na polu bitwy. Podkreśliła, że "AI jest obecna na całym polu bitwy i pomaga w połączeniu czujników ze strzelcami", dzięki czemu ukraińscy żołnierze mogą być skuteczniejsi.

Jak dodała, dzięki możliwości aktywnego uczestnictwa obywateli w systemach obrony powietrznej za pośrednictwem aplikacji, sztuczna inteligencja umożliwia szybką fuzję danych i procesów decyzyjnych, zwiększając zdolności obronne kraju.