Ponad 700 książek znika ze szkolnych bibliotek na Florydzie. Zostaną usunięte lub ich wypożyczenia zakazano w efekcie prawa pozwalającego rodzicom na ingerowanie w księgozbiory szkół. Listę skasowanych pozycji opublikowały władze oświatowe stanu.

Książki zakazane na Florydzie

Na liście pozycji zakazanych znalazły się m.in. klasyki amerykańskiej literatury, takie jak "Przygody Tomka Sawyera" Marka Twaina, "Komu bije dzwon" Ernesta Hemingwaya czy "Pieśń Salomonowa" noblistki Toni Morrison. Usunięto również należący do kanonu literatury "Rok 1984" George’a Orwella i inną dystopijną lekturę, "Opowieść podręcznej" Margaret Atwood.

Reklama

Zakazane okazały się także pacyfistyczna powieść "Rzeźnia nr 5" Kurta Vonneguta oraz tytuły dotyczące Holokaustu: Williama Styrona "Wybór Zofii" i "Dziennik" Anny Frank w formie powieści graficznej. Na liście nie brakuje pozycji z literatury popularnej, w tym wiele powieści Stephena Kinga i bestsellerowa powieść "Normalni ludzie" Sally Rooney.

Reklama

Wprowadzone w lipcu 2023 r. prawo stanowe pozwoliło rodzicom i innym mieszkańcom Florydy na ingerowanie w księgozbiory szkół podstawowych, średnich i wyższych. Mogą zgłaszać sprzeciw wobec książek, które ich zdaniem zawierają treści nieodpowiednie, w tym pornograficzne. Zakaz objął placówki w 33 z ok. 70 okręgów szkolnych na Florydzie - informuje agencja AP.

"Projekt 2025" Donalda Trumpa

Podobna akcja może objąć całe USA. Chodzi o zapisy z "Project 2025", czyli swoistej "listy życzeń na prezydenturę Donalda Trumpa", którą stworzył Heritage Foundation - jeden z najbardziej wpływowych konserwatywnych think tanków na świecie.

Jak podkreślają analitycy, w dokumencie zawarte są treści, które mogą doprowadzić do zbanowania w USA m.in. całej literatury LGBTQ+, a także takich tytułów, jak "Harry Potter", "Igrzyska śmierci" czy "Zmierzch", "V jak Vendetta" czy "Hobbit".

Książki o tyranii na topie w USA

Jak podaje agencja AP, od dnia wyboru Donalda Trumpa na urząd prezydenta USA wysoko na liście książkowych bestsellerów sklepu Amazon plasują się "1984", "Fahrenheit 451" Raya Bradbury'ego i "Opowieść podręcznej". W pierwszej dziesiątce jest także esej polityczny Timothy'ego Snydera "O tyranii. Dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku". Na liście pojawiły się też autobiografia Melanii Trump oraz powieść wiceprezydenta elekta J.D. Vance’a "Elegia dla bidoków".