Sześć osób zginęło w dwóch nalotach na budynek mieszkalny w miejscowości Bajt Lahija na północy Strefy Gazy, a cztery kolejne w uderzeniu na Chan Junus na południu.

Tragedia w Nusajrat

W mieście Nusajrat w środkowej części palestyńskiego terytorium izraelskie lotnictwo przeprowadziło kilka nalotów, niszcząc wielopiętrowy budynek i drogi w pobliżu meczetu. Według lokalnego szpitala w atakach zginęło co najmniej 11 osób - przekazał Reuters.

Reklama

Izraelskie siły zbrojne podały, że kontynuują "ataki na cele terrorystyczne w ramach działań operacyjnych w Strefie Gazy".

Porozumienie w Libanie

Intensyfikacja działań izraelskiego wojska w Strefie Gazy zbiega się z wejściem w życie porozumienia o zawieszeniu broni między Izraelem a Hezbollahem w Libanie. Walki zostały wstrzymane w środę nad ranem. Trwający od ponad roku konflikt gwałtownie nasilił się w ostatnich dwóch miesiącach, odciągając uwagę mediów od wojny w Strefie Gazy.

Wielu mieszkańców tego terytorium ma nadzieję, że również tam niedługo zostanie zawarty rozejm - napisał Reuters.

Prezydent USA Joe Biden, ogłaszając zawieszenie broni w Libanie, zapowiedział, że Stany Zjednoczone w najbliższych dniach wznowią wysiłki na rzecz rozejmu w Strefie Gazy, i wezwał obie strony do współpracy.

Izrael zapowiada wzmożenie presji na Hamas

Reklama

Premier Izraela Benjamin Netanjahu ogłosił z kolei, że wraz z rozejmem z Hezbollahem Izrael zwiększy presję na Hamas, co ma pomóc w uwolnieniu wciąż więzionych w Strefie Gazy zakładników.

Hamas przekazał, że jest gotowy do "poważnego porozumienia" o zawieszeniu broni w Strefie Gazy.

W czwartek do Izraela ma przybyć delegacja władz Egiptu, by rozmawiać o możliwości rozejmu - poinformował Reuters za egipskimi źródłami.

USA, Egipt i Katar pośredniczyły wcześniej w prowadzonych z różną intensywnością negocjacjach, które miały doprowadzić do zawarcia rozejmu, ale utknęły w martwym punkcie. Obie strony oskarżały się wzajemnie o stawianie nowych warunków i obwiniały o niepowodzenie rozmów.

Izrael wielokrotnie zapowiadał, że nie zgodzi się na zakończenie wojny, dopóki Hamas nie zostanie zniszczony jako siła militarna i odsunięty od władzy w Strefie Gazy. Islamistyczna grupa wyklucza zakończenie walk, dopóki izraelscy żołnierze nie wycofają się z tego terytorium.

Wojna w Strefie Gazy wybuchła po ataku Hamasu i innych palestyńskich organizacji terrorystycznych na południe Izraela 7 października 2023 r. Zabito wówczas około 1,2 tys. osób, a 251 porwano. Według lokalnego ministerstwa zdrowia w wymierzonej w Hamas ofensywie Izraela zginęło ponad 44,2 tys. Palestyńczyków. Strefa Gazy jest zrujnowana, panuje w niej kryzys humanitarny, a większość mieszkańców musiała uciekać ze swoich domów.