Rafał Trzaskowski na prowadzeniu, ale bez zwycięstwa

18 maja 2025 r. Polacy ruszyli do urn, by wybrać prezydenta. Choć sondaże przedwyborcze wskazywały na przewagę kandydata KO, wyniki pierwszej tury pokazują, że Polska pozostaje mocno spolaryzowana. Według sondaży exit poll przeprowadzonych przez Ipsos Trzaskowski zdobył około 30,8 proc. głosów, a kandydat PiS Karol Nawrocki – 29,1 proc. Decydująca rozgrywka odbędzie się 1 czerwca. Reszta kandydatów zdobyła po kilka lub kilkanaście procent.

Reklama

Reakcje mediów zachodnich

BBC: Test dla demokracji i sygnał podziałów

„Exit polle wskazują na bardzo wyrównaną rywalizację między kandydatami reprezentującymi od dwudziestu lat dominujące w polskiej polityce obozy – liberalno-centrowy i konserwatywny. Bliskość wyniku świadczy o zmęczeniu wyborców dotychczasową dwubiegunowością” .

Brytyjski nadawca publiczny BBC podkreśla, że wynik wyborów „ujawnia trwałe podziały społeczne w Polsce”, a druga tura „będzie sprawdzianem dla instytucji demokratycznych”. Dziennikarze BBC wskazali, że „wielu młodych wyborców głosowało na Trzaskowskiego z nadzieją na liberalizację polityki społecznej i większe zbliżenie z UE”

The Guardian

Niespodziewanie silny wynik skrajnej prawicy: Sławomir Mentzen i Grzegorz Braun uzyskali łącznie około 20% poparcia. To dowód na głęboką dezorientację i rozczarowanie części elektoratu tradycyjnymi partiami” .

Reuters: Europa patrzy z niepokojem

„Według wstępnych exit poll ów Rafał Trzaskowski uzyskał 30,8 % głosów, a Karol Nawrocki 29,1 %. Obaj kandydaci zmierzą się w drugiej turze 1 czerwca. Kluczową rolę może odegrać prezydenckie prawo weta – przy tak wąskiej przewadze wynik może utrwalić impas między Pałacem Prezydenckim a Sejmem” .

Agencja Reuters zwraca uwagę, że wybory w Polsce są „kluczowym testem tego, czy proeuropejska wizja Donalda Tuska przetrwa konfrontację z populistycznym nurtem w regionie”. Autorzy artykułu dodają, że wynik Trzaskowskiego „może dawać nadzieję rządowi, ale jego przeciwnik wciąż może odwrócić losy wyborów w drugiej turze”

Politico: Sprawdzian dla Tuska i liberalizmu

Politico Europe analizuje wybory w kontekście szerszych przemian w Europie Środkowej.

Niewielka przewaga Trzaskowskiego to poważny test dla koalicji Donalda Tuska. Wynik odzwierciedla narastające niezadowolenie z tempa reform i może skomplikować finałowy pojedynek w drugiej turze”.

Pismo zwraca też uwagę, że ewentualna porażka Trzaskowskiego „sparaliżuje reformy Tuska w sądownictwie i kwestiach światopoglądowych

Reakcje regionalne: Niemcy, Ukraina, Rosja

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Europa stoi pod znakiem zapytania

Niemiecki dziennik FAZ pisze wprost, że „dla Berlina wynik wyborów w Polsce jest kluczowy”. W komentarzu zatytułowanym „Liberalny kontra zwolennik Trumpa” autorzy podkreślają, że „kandydat PiS otwarcie popierał Donalda Trumpa, co budzi niepokój w Europie Zachodniej”

Ukrainska Pravda: Dla Ukrainy stawka jest wysoka

Ukraińskie media przyglądają się wyborom pod kątem przyszłości relacji z Warszawą.

Trzaskowski jako prezydent prawdopodobnie utrzyma twardą linię wobec Rosji i będzie wspierał Ukrainę w UE i NATO” – pisze „Ukrainska Pravda”. Dodaje jednak, że „w przypadku zwycięstwa Nawrockiego może dojść do ochłodzenia relacji”

Rosyjskie media oceniają: remis i perspektywa drugiej tury

Sondaże United Surveys dla portalu Wp.pl wskazują, że liderem pierwszej tury pozostaje Rafał Trzaskowski (31 %), a jego główny rywal Karol Nawrocki uzyskał 26 %. Pomimo doniesień o naruszeniach ciszy wyborczej wybory uznaje się za ważne, a obaj kandydaci przejdą do drugiej tury zaplanowanej na 1 czerwca

Dominujące narracje: stawką praworządność i pozycja Polski w Europie

W komentarzach medialnych z Zachodu i regionu przewijają się wspólne wątki:

  • Polska jako laboratorium demokracji: Zachodnie media zgodnie podkreślają, że wybory w Polsce mają znaczenie wykraczające poza krajowe podwórko. To „poligon walki o duszę Europy” – pisze Politico.
  • Praworządność jako oś sporu: Reuters i BBC podkreślają, że zmiany w sądownictwie zapowiadane przez rząd mogą zostać zablokowane przez prezydenta, jeśli wybory wygra Nawrocki.
  • Strach przed wpływami zewnętrznymi: Reuters informował wcześniej o „podejrzanych kampaniach reklamowych na Facebooku, mogących świadczyć o zagranicznych próbach wpływania na wynik wyborów”

Polska w centrum uwagi

Wyniki pierwszej tury polskich wyborów prezydenckich odbiły się szerokim echem na świecie. Media międzynarodowe dostrzegają w nich nie tylko lokalną walkę polityczną, ale symboliczny bój o kierunek, w jakim zmierza Unia Europejska. Polska pozostaje krajem kluczowym dla bezpieczeństwa regionu – i to, kto będzie jej prezydentem, interesuje nie tylko Warszawę.