Tak korupcja wstrząsała polityką. Wielkie afery
1 Opozycja wzywa premiera do ustąpienia, ten jednak konsekwentnie odmawia. Mówi się jednak, że w zależności od tego, jak rozwinie się skandal, może on Rajoya pogrążyć. To nie jedyny europejski polityk, który w ciągu ostatnich dwóch lat musiał zmierzyć się z oskarżeniami o korupcję...
AP / Andres Kudacki
2 W kwietniu do dymisji podał się minister finansów Francji Jerome Cahuzac, kiedy okazało się, że posiada on zagraniczne konto. Pikanterii sprawie dodawał fakt, że minister wielokrotnie zaprzeczał, jakoby posiadał jakiekolwiek środki ulokowane za granicą. – Nie posiadam i nigdy nie posiadałem konta bankowego za granicą – ani teraz, ani wcześniej - zapewniał jeszcze w grudniu ub. r. francuskich parlamentarzystów. Po jego dymisji prezydent Francois Hollande mówił, że Cahuzac w tej kwestii „kłamał mu prosto w twarz”. Konto ministra znajdowało się w szwajcarskim banku do 2010 r., kiedy to przeniósł je do Singapuru. Trzymał na nim 600 tys. euro.
AP / Jacques Brinon
3 Prezydent Hollande dał się także poznać jako jeden z najgorętszych zwolenników walki z unikaniem płacenia podatków. Dlatego nie pomogła mu sprawa, która wypłynęła przy okazji międzynarodowych rewelacji w aferze Offshore Leaks. Tym razem wpadkę zaliczył wieloletni przyjaciel, doradca prezydenta i skarbnik jego kampanii wyborczej Jean-Jacques Augier. Znają się od wielu lat – w École Nationale d'Administration kończyli tą samą klasę, „Voltaire”. Ta znajomość odbiła się czkawką, kiedy okazało się, że Augier posiada udziały w dwóch spółkach w rajach podatkowych.
AP / Darko Bandic
4 Skandale korupcyjne łamią kariery przede wszystkim tych polityków, którzy dochodzili do władzy pod hasłami oczyszczenia życia publicznego. Tak się stało w przypadku „pana czyste ręce”, czyli czeskiego premiera Petra Neczasa. Zmuszono go do dymisji po wybuchu największej afery korupcyjnej w Czechach od 1989 roku. W połowie czerwca 400 funkcjonariuszy wzięło udział w zorganizowanej akcji przeszukań, w wyniku której zabezpieczono 8 mln dol. w gotówce, kilka kilogramów złota i aresztowano 9 bliskich współpracowników premiera. W tym szefową jego gabinetu, która - jak się okazało - zmusiła szefa wywiadu wojskowego do śledzenia żony premiera (z którą się rozwodzi). Stało się to w ramach dochodzenia w sprawie rzekomych łapówek wręczanych przy udzielaniu publicznych kontraktów.
Shutterstock
5 Korupcyjny skandal dotknął w ub. roku także złamaną przez kryzys Grecję. Na początku maja policja zatrzymała b. ministra obrony i jednego z założycieli Partii Socjalistycznej Akisa Tsochatzopoulosa. 73-latek stał się najwyższym rangą oficjelem zatrzymanym w związku z korupcją. Oskarża się go o przyjęcie 26 mln dol. łapówek przy rozstrzyganiu kontraktów na zakup łodzi podwodnych i systemów rakietowych. Pieniądze zostały przepuszczone przez spółki w rajach podatkowych i użyte do zakupu nieruchomości.
AP / ARIS SARIS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję