Dżins, pomarańcz, róże... Tak kolorowe rewolucje wstrząsały byłymi republikami. ZDJĘCIA
1 Obecne protesty na Ukrainie wybuchły 21 listopada, kiedy rząd ogłosił, że wstrzymuje przygotowania do podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE. Manifestacje wciąż trwają.
AP / Sergei Chuzavkov
2 Dżinsowa rewolucja wybuchła w marcu na Białorusi w 2006 roku po wyborach prezydenckich, które po raz kolejny wygrał Aleksander Łukaszenka. Nazwa wzięła się od koszuli jednego z przywódców ruchu młodzieżowego Żubr, Mikity Sasima. Ogłosił on swoją koszulę flagą protestów przeciwko Łukaszence po tym jak funkcjonariuszy skonfiskowali właściwą flagę. Demonstracje nie przyniosły zmian, a przeciwko opozycjonistom rozpoczęły się represje. Ale jedna z największych manifestacji ostatniej dekady na Białorusi miała miejsce w grudniu 2010 roku. Ludzie znów zbuntowali się przeciwko oficjalnym wynikom wyborów prezydenckich, które znów wygrał Aleksander Łukaszenko. Manifestacja została rozpędzona – setki osób trafiło do aresztów. Kolejny protesty już w 2011 roku zwoływano już przez internet. Klaszczące protesty odbywały się w środy. Ich uczestnicy gromadziły się w centralnych punktach miast, by wyrazić krytykę wobec polityki władz. Nie wznoszą haseł i nie używają zabronionych symboli narodowych, jedynie klaskali lub tupali.
AP / Anonymous
3 Zamieszki w Kiszyniowie z kwietnia 2009, które wybuchły po ogłoszeniu wygranej w wyborach parlamentarnych Partii Komunistycznej Republiki Mołdawii. Protestujący zdobyli i splądrowali budynek parlamentu oraz urząd prezydenta. Doszło do powtórnego przeliczenia głosów. Nie zmieniło to jednak wyników wyborów. Z powodu wykorzystania na szeroką skalę sieci społecznościowych przez protestujących, była to pierwsza tzw. „twitterowa rewolucja”.
AP / JOHN MCCONNICO
4 Protesty w Gruzji, które wybuchły w listopadzie 2003 po fałszerstwach w wyborach parlamentarnych. Manifestacje doprowadziły do ustąpienia ówczesnego prezydenta Eduarda Szewardnadze i zastąpienia go przez prozachodniego reformatora Michael Saakaszwiliego. Nazwa rewolucji wzięła się od kwiatów, które trzymali w dłoniach zwolennicy opozycji, gdy wkraczali do parlamentu.
AP / SHAKH AIVAZOV
5 Rewolucja tulipanów, czyli protesty w Kirgistanie, które wybuchły w marcu 2005 roku tuż po sfałszowaniu wyników wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w lutym. Opozycja doprowadziła do odsunięcia od władzy autorytarnego prezydenta Askara Akajewa. Jego następcą został Kurmanbek Bakijew. W 2010 roku po protestach doszło do obalenie prezydenta Kurmanbeka Bakijewa Głowa państwa została oskarżona przez opozycję o nepotyzm, korupcję i łamanie praw człowieka. Manifestacje doprowadziły do upadku rządów Bakijewa i przejęciem władzy przez rząd tymczasowy na czele z Rozną Otunbajewą.
AP / IVAN SEKRETAREV
6 Manifestacje wybuchły w lutym 2008 roku przeciwko wynikom wyborów prezydenckich, w których zwyciężył urzędujący szef państwa Serż Sarkisjan. Doszło do zamieszek i starć protestujących z policją, w kraju ogłoszono 20-dniowy stan wyjątkowy. Prezydent nie ustąpił ze stanowiska.
AP / Hayk Badalyan
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję