Rozpoczęła się ewakuacja obozu migrantów w Calais
1 Do czuwania nad ewakuacją obozowiska skierowano ok. 1 250 policjantów i żandarmów, którzy mają dopilnować, by nie doszło do żadnych incydentów.
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT
2 Obozowisko w Calais powstało półtora roku temu. Jest zamieszkane w większość przez migrantów z Afganistanu, Sudanu i Erytrei, liczących na dotarcie stamtąd do Wielkiej Brytanii. Według najnowszych szacunków w "dżungli" przebywa ok. 6,4 tys. ludzi, w tym ok. 1,3 tys. małoletnich bez opieki.
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT
3 Rzecznik prefektury Pas-de-Calais w rozmowie z agencją dpa powiedział, że w nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do starć, gdy migranci próbowali przedostać się na położoną nieopodal autostradę, lecz zostali stamtąd wyparci przez policję. Nikt nie został ranny.
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT
4 Obozowisko w Calais powstało półtora roku temu. Jest zamieszkane w większość przez migrantów z Afganistanu, Sudanu i Erytrei, liczących na dotarcie stamtąd do Wielkiej Brytanii. Według najnowszych szacunków w "dżungli" przebywa ok. 6,4 tys. ludzi, w tym ok. 1,3 tys. małoletnich bez opieki.
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT
5 Władze zapowiadały całkowitą likwidację obozu przed rozpoczęciem zimy. Od poniedziałku 145 autokarów ma przewozić migrantów do 287 ośrodków. Mają oni zostać podzieleni na grupy po 40-50 osób i przebywać w ośrodkach na terenie całego kraju przez określony czas, od trzech do czterech miesięcy, podczas gdy ich przypadki będą rozpatrywane. Część migrantów może zostać deportowana.
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT
6 Operacja rozlokowania uchodźców wzbudzała we Francji kontrowersje. Protesty przeciw temu rozwiązaniu organizowali m.in. mieszkańcy miast, gdzie utworzono ośrodki dla migrantów z Calais. Do odłożenia likwidacji wzywało ok. 10 organizacji humanitarnych zaniepokojonych tempem, w jakim rząd zamierza zamknąć "dżunglę".
PAP/EPA / ETIENNE LAURENT