W czwartek w Kielcach odbywa się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości, z udziałem m.in. prezesa ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. W jej trakcie zaprezentowano liderów list na wybory do PE.
Listy PiS do PE. Kto kandyduje?
W województwie pomorskim listę otwiera była szefowa MSZ, europosłanka Anna Fotyga, a drugie miejsce ma b. wiceminister kultury Jarosław Sellin.
W województwie kujawsko‑pomorskim "jedynkę" ma europoseł Kosma Złotowski, drugie miejsce ma poseł PiS, były szef Rządowego Centrum Legislacji Krzysztof Szczucki, a trzecie posłanka Joanna Borowiak.
W okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko‑mazurskie listę otwiera były wiceszef CBA i MSWiA Maciej Wąsik. Na drugim miejscu jest europoseł Karol Karski.
Jedynka z Warszawy
W Warszawie z pierwszego miejsca wystartuje posłanka Małgorzata Gosiewska, a za nią jest kandydat na prezydenta stolicy Tobiasz Bocheński.
Na Mazowszu "jedynkę" otrzymał europoseł, szef Partii Republikańskiej Adam Bielan, a za nim znalazł się były szef TVP Jacek Kurski.
W okręgu obejmującym woj. łódzkie, liderem jest ubiegający się o reelekcję Witold Waszczykowski, drugie miejsce zajmuje posłanka Joanna Lichocka.
W Wielkopolsce listę otwiera prezydencki minister Wojciech Kolarski, z drugiego miejsca startuje europoseł Ryszard Czarnecki.
Kamiński, Obajtek, Szydło
Lubelską listę otwiera b. szef MSWiA Mariusz Kamiński, a za nim znajduje się wieloletni europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
Na Podkarpaciu "jedynkę" otrzymał były szef Orlenu Daniel Obajtek. Z drugiego miejsca startuje europosel Bogdan Rzońca. Z kolei była premier, europosłanka Beata Szydło otwiera listę w okręgu obejmującym woj. małopolskie i świętokrzyskie. Kolejne miejsce zajmuje były wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
W woj. śląskim listę otwiera europosłanka Jadwiga Wiśniewska, a na miejscu drugim jest europoseł Patryk Jaki.
W okręgu obejmującym woj. dolnośląskie i opolskie listę otwierają europosłanki Anna Zalewska i Beata Kempa, a "trójkę" ma b. szef KPRM, poseł Michał Dworczyk.
Liderami listy w okręgu obejmującym woj. lubuskie i zachodniopomorskie są poseł do PE Joachim Brudziński i eurodeputowana Elżbieta Rafalska.
Eurowybory - co warto wiedzieć
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. W 2024 roku wybory do PE odbędą się w dniach 6-9 czerwca we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej. Przez cztery dni obywatele UE wybiorą 720 posłów, którzy będą decydować o budżecie i podejmować decyzje ustawodawcze przez następne lata.
Pod względem osób uprawnionych do głosowania, wybory do Parlamentu Europejskiego są drugimi (po wyborach do parlamentu Indii) największymi demokratycznymi wyborami na świecie.