Marszałek odniósł się w ten sposób do informacji, że PKW poprosiła komitet wyborczy PO o wyjaśnienia ws. konferencji "Polska w budowie" z początku sierpnia. PKW przekazała także materiały do prokuratury.

Reklama

5 sierpnia Platforma Obywatelska zorganizowała konferencję prasową, podczas której zaprezentowano m.in. spoty telewizyjne. Została ona zorganizowana, zanim Platforma złożyła w PKW wymagane zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. Politycy PiS i SLD zwrócili się w tej sprawie do Państwowej Komisji Wyborczej.

"Musimy się przyzwyczaić do tego, że będą pytania i trzeba wszystko wyjaśniać. Uważam, że PKW dobrze spełnia swoją rolę: wyjaśniać, zadawać pytania, oczekiwać odpowiedzi. Tak samo, od tego jest tryb wyborczy, kiedy ktoś fauluje i kłamie w czasie kampanii, musi liczyć się z tym, że w trybie wyborczym będzie odpowiadał" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Schetyna.

Dopytywany, czy według niego Platforma nie złamała prawa, organizując konferencję przed rejestracją komitetu wyborczego, odparł, że on nie zajmuje się kampanią.