Północnoirlandzka rada ds. mniejszości narodowych NICEM (Northern Ireland Council for Ethnic Minorities) proponuje utworzenie funduszu z myślą o pomocy dla społeczności polskiej, wśród której ryzyko utraty pracy jest trzykrotnie wyższe niż wśród ludności miejscowej.

Reklama

Na podtawie ankiety przeprowadzonej wśród Polaków w raporcie NICEM napisano, że niewielu z nich ubiega się o zapomogę dla bezrobotnych i zmaga się z biurokratycznymi przeszkodami w dostępie do rynku pracy i zasiłków. Jednym z powodów są trudności, na które napotykają, starając się o uznanie ich kwalifikacji zawodowych, wyniesionych z Polski na miejscowym rynku. Według raportu, jest to ważne źródło frustracji wśród Polaków, zwłaszcza w czasie recesji.

Około połowa ankietowanych Polaków nie ma pracy. Średnia stopa bezrobocia w Irlandii Północnej wynosi 6,7 proc. Według NICEM, od wejścia Polski do UE (1 maja 2004) Polakom wydano w Irlandii Płn. 37 445 numerów ubezpieczenia socjalnego, uprawniających do legalnego zatrudniania. Od tego czasu niektórzy wrócili do Polski lub wyjechali do innego kraju.

Połowa ankietowanych ma kogoś na utrzymaniu, połowa to ludzie w związku małżeńskim. "Jeśli na wyniki ankiety spojrzeć całościowo, to wskazują one na to, że polska społeczność zagrożona jest nędzą. W miarę przedłużania się recesji, to zagrożenie rośnie" - napisano w raporcie.

NICEM uważa, że antykryzysowy fundusz pomocy Polakom powinien być skierowany przede wszystkim do osób z dziećmi, które mają trudności z uzyskaniem pomocy z innych funduszy publicznych. Inne zalecenie dotyczy zatrudnienia osób polskojęzycznych w biurach pomocy socjalnej, urzędach pośrednictwa pracy i placówkach kierujących na kursy przysposobienia do pracy.

Raport zaleca resortowi oświaty i nauczania Irlandii Płn., by dopomógł Polakom w nauce angielskiego i uznaniu ich kwalifikacji zawodowych zgodnie z europejską dyrektywą. Jeszcze inne zalecenie raportu dotyczy szybkiego wprowadzenia w Irlandii Płn. unijnej dyrektywy ws. pracowników kierowanych do prac dorywczych lub okresowych przez agencje tak, by byli traktowani na równi z innymi.

"Z naszych ustaleń wynika, że Polacy wnoszą wkład we wszystkie sektory północnoirlandzkiej gospodarki i są szczególnie podatni na skutki gospodarczego spowolnienia. Po to, by zmniejszyć ryzyko, że znajdą się w nędzy, powinni otrzymać pomoc, do której mają prawo" - uważa współautor raportu Chris McAfee.