Najnowszy atak hakerów był już trzecią tak dużą kradzieżą w ciągu ostatnich kilku miesięcy Hakerzy wykradli hasła użytkowników kilkunastu najpopularniejszych polskich portali internetowych.

Reklama

"Zostaliśmy poinformowani o sprawie i teraz szczegółowo ją sprawdzamy" - potwierdza Rafał Tarłowski z CERT Polska, instytucji, która kontroluje stan bezpieczeństwa w polskiej sieci.

A ten nie jest najlepszy: w połowie sierpnia hakerzy ukradli administratorom serwisu Wykop.pl 100 tys. haseł. Z kolei w październiku internetowi przestępcy pozyskali dane dostępowe użytkowników poczty Hotmail, Gmail, Yahoo oraz AOL. "Średnio raz na tydzień mamy jedno zgłoszenie o kradzieży haseł do kont bankowych. Jest ona najgroźniejsza dla internautów, bo może pociągnąć za sobą poważne straty finansowe" - mówi Tarłowski.

Jeszcze częściej dochodzi do kradzieży haseł do poczty i portali społecznościowych. "Dla cyberprzestępców to łakome kąski, bo często niestety internauci tych samych haseł używają do wszystkich swoich wirtualnych kont. Zdobywając hasło Naszej-Klasy, złodziej otrzymuje więc równocześnie hasło do poczty. I potem można w miarę łatwo wydobyć również to, które służy do logowania się do konta bankowego" - ostrzega Zbigniew Engiel z firmy Mediarecovery zajmującej się informatyką śledczą. "Na dodatek - dodaje - polscy internauci nadal się nie nauczyli, że hasła w rodzaju <12345>, <zxcvb> lub data urodzin, nie są najlepszym zabezpieczeniem przed kradzieżą.

Zaskakujące jest jednak to, że tym razem cyberprzestępcy publicznie pochwalili się swoim łupem, publikując hasła i loginy w sieci. "Najprawdopodobniej chodziło im o wzbudzenie respektu wśród społeczności cyberprzestępców i zamanifestowanie swoich możliwości. Co też może przełożyć się na realne zyski, bo taki cracker jest bardziej wiarygodny w swoim środowisku" - wyjaśnia Piotr Konieczny, ekspert od bezpieczeństwa sieciowego, który jako pierwszy napisał o kradzieży na swoim blogu Niebezpiecznik.pl.

Eksperci radzą internautom, którzy chcą ustrzec się przed kradzieżą tożsamości, by regularnie zmieniali hasła do swoich kont internetowych.

A przede wszystkim, żeby do każdego konta używali innego hasła.