W Polsce co trzy dni ginie bez wieści dziecko, które nie skończyło siedmiu lat. Codziennie - dwoje dzieci w wieku 7-13 lat oraz 10 nastolatków w wieku 14-17. ”Zaginięcie to sytuacja kryzysowa, nikt nie jest na nią przygotowany. Łatwiej radzimy sobie z chorobą lub śmiercią bliskiego, ale nie z jego zaginięciem” - mówi psycholog.

Reklama

Niemal zawsze - w rodzinie i w sąsiedztwie - zaginięcie zdarza się po raz pierwszy. Bliscy zaginionego doświadczają szoku i przerażenia, co paraliżuje ich działania. Dlatego potrzebna jest im profesjonalna pomoc, przede wszystkim dostęp do informacji: jak szukać, co można i należy zrobić, niezbędne jest też wsparcie psychologiczne.

Dlatego właśnie powstała nowa infolinia. ”Pod numerem 116 000 pracują specjaliści fundacji ITAKA, którzy udzielają rodzinom wsparcia o każdej porze dnia i nocy. Dyżurujący przy telefonie poszukują zaginionych, zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują je i przekazują policji. W poszukiwania włączane są media, organizacje pozarządowe oraz inne służby na terenie całego kraju i - w razie potrzeby - na całym świecie" - mówi Michał Czyżewski z fundacji ITAKA - Centrum poszukiwań Ludzi Zaginionych.

Według statystyk 90 proc. dzieci ginie w pobliżu domu, odnajdują się najpóźniej po kilku, kilkudziesięciu godzinach, ale w każdym przypadku liczą się każda chwila i każda informacja. Im więcej czasu upływa od zaginięcia dziecka, tym mniejsza szansa na jego odnalezienie.

Reklama

Telefon w sprawie zaginionego dziecka działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Bezpłatny numer 116 000 będzie dostępny dla wszystkich, niezależnie od obsługującej ich sieci.