Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Agencję Badań Rynku "Opinia" na zlecenie Centrum Informacji Gospodarczej, właściciele małych i średnich firm znacznie słabiej odczuwają skutki kryzysu. Tylko co czwarty przewiduje pogorszenie systuacji swojej firmy.

Reklama

Dlatego też sytuacja pracowników tych firm jest lepsza niż pracowników dużych korporacji. W ciągu trzech najbliższych miesięcy aż 33 proc. małych firm chce zainwestować w szkolenia pracowników, a 20 proc. z nich chce zwiększyć zatrudnienie.

>>> Masowe zwolnienia w bankach

W efekcie małe firmy stają się obecnie niezwykle atrakcyjnymi pracodawcami i to dlatego nie brakuje im chętnych do pracy. W cenie jest ich większa stabilność finansowa oraz niepowiązanie z dużymi międzynarodowymi korporacjami i ich kłopotami kredytowymi. O atrakcyjności pracy w małej firmie decyduje także często sam sposób ich funkcjonowania – mniej sformalizowany proces podejmowania decyzji i szybsze reagowanie.

Według danych GUS, w Polsce jest ponad 2,5 mln mikroprzedsiębiorstw zatrudniających do dziewięciu osób i stanowią one aż 95,5 procenta wszystkich firm. W sektorze małych firm prywatnych (do 49 osób) pracuje z właścicielami w sumie ok. 4,5 mln osób.

>>> W USA takich zwolnień nie było od 60 lat