W tym samym czasie o Unii rozmawiali u siebie przedstawiciele ośmiu innych krajów UE. Wszyscy próbowali odpowiedzieć na pytanie: co Unia może zrobić, aby polepszyć życie każdego ze swych obywateli?

Starzy i młodzi, ludzie po studiach i zawodówkach, bogaci i biedni, mieszkańcy wielkich miast i małych wsi. Razem stworzyli Polskę w pigułce – dokładnie z takim samym jak w rzeczywistości odsetkiem pracujących, bezrobotnych, emerytów, studentów. To ludzie, którzy na co dzień niewiele wspólnego mają z polityką. Ci tzw. zwykli obywatele przez dwa dni rozmawiali o sprawach, jakie Unia Europejska powinna potraktować jako priorytet. Po burzliwej dyskusji stworzyli listę 10 najważniejszych kwestii, którymi powinna zająć się Unia.
Podobne debaty prowadzone w każdym z 27 krajów członkowskich. Ich przedstawiciele spotkają się w maju w Brukseli, a następnie przekażą swoje zalecenia europarlamentarzystom.

Reklama

1. Internet dla wszystkich
Szybkie i tanie łącze współfinansowane przez UE.

2. Budowa dróg
UE powinna pomóc biedniejszym regionom w stworzeniu ich nowoczesnej sieci dróg i tras kolejowych.

3. Lekarz dla każdego
Każdy powinien mieć łatwy dostęp do bezpłatnego korzystania usług szpitali i lekarzy. Dlatego powinien powstać wspólny system dla całej UE.

Reklama

4. Roztropne wprowadzanie euro
Unia powinna wspierać państwa członkowskie przygotowujące się do wprowadzenia euro.

5. Solidarność energetyczna
Wspólną polityka zapewniająca bezpieczeństwo energetyczne członkom Unii oraz zwiększenie nakładów na produkcję energii odnawialnej.

Reklama

6. Stop bezrobociu
Unia musi pomóc rządom zwalczać bezrobocie, m.in. przez dopasowanie kształcenia do potrzeb rynku, wspieranie przedsiębiorstw, przyjazne przepisy.

7. Walka z narkotykami, terroryzmem i przestępczością
W tym celu należałoby zwiększyć m.in. uprawnienia organów ścigania, rozszerzyć prawo do samoobrony.

8. Koniec różnic między krajami
Trzeba zmniejszać dysproporcję między krajami UE przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych obywateli UE, wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości.

9. Takie samo wykształcenie
Należy ujednolicić standardy edukacyjne, wprowadzić przedmiot: wiedza o krajach Unii, ich historii i kulturze, wspierać naukę języka angielskiego, wycofać religię ze szkół, a wprowadzić naukę o religiach.

10. Unia Europejska dla każdego
Musi być więcej debat między zwykłymi obywatelami a osobami decydującymi w Unii. Pomoże w tym wprowadzenie wspólnego kanału unijnego dla wszystkich krajów w językach narodowych oraz rozliczanie eurodeputowanych z pracy w organach UE.