"Portal, a właściwie geoportal (portal z danymi kartograficznymi), będzie także zawierać systematycznie uzupełniany katalog zdarzeń ekstremalnych w ostatnich 50 latach oraz rejestrowanych na bieżąco" - mówi DZIENNIKOWI prof. Jacek Jania z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Reklama

>>>Uwaga! Nadciągają niszczycielskie wichury

Internetowe mapy dostępne na portalu pozwolą na przykład sprawdzić, jak wyglądałaby nasza okolica, gdyby poziom wody w pobliskiej rzece podniósł się o dwa metry. Projektowana baza ma być dostępna dla każdego. "Możliwe będzie zgłaszanie wystąpienia zdarzeń ekstremalnych przez internet - na specjalnym formularzu. Przed włączeniem do bazy zgłoszenia będą weryfikowane przez zespół naukowców" - dodaje.

>>>Polskie rzeki zaczynają wylewać

Portal będzie zawierał informacje, zalecenia i sugestie dla władz i obywateli odnośnie zagrożenia ekstremami. "Nie będzie jednak ostrzegał przed nadchodzącymi zagrożeniami w czasie rzeczywistym, bo jest to zadanie dla odpowiednich służb. Możliwe jednak będzie połączenie z ich stronami internetowymi" - mówi Jania.

>>>Największa fala powodziowa na Odrze

Portal jest elementem projektu "Ekstremalne zdarzenia meteorologiczne i hydrologiczne w Polsce (ocena zdarzeń oraz prognozowanie skutków dla środowiska życia człowieka)", który koordynuje prof. Jania. W przedsięwzięciu - realizowanym na zamówienie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego - bierze udział kilkudziesięciu naukowców z 22 jednostek badawczych.

Reklama