Tym razem obeszło się bez przecieków. Na napisanie egzaminu uczniowie mieli dwie godziny.

>>>Zobacz, czy zdałbyś test gimnazjalny

Reklama

Testy są identyczne dla uczniów w całej Polsce. Prace są zakodowane, dzięki czemu osoby, które później będą sprawdzać prace, nie będą mogły wpływać na ocenę poszczególnych uczniów.

Egzamin gimnazjalny jest obowiązkowy. Uczeń, który go nie napisze, nie otrzyma po prostu świadectwa ukończenia szkoły gimnazjalnej. Na szczęście uczniowie, którzy nie przystąpią do testów z powodu choroby, nie tracą całego roku. Tacy gimnazjaliści egzamin będą mogli zdawać w drugim terminie - w czerwcu.

Reklama

Ci, którzy zostaną przyłapani na ściąganiu podczas pisania testów, będą musieli egzamin zdawać raz jeszcze. Niestety ci, którzy testy obleją, nie mają szansy na ich poprawę.Egzamin gimnazjalny można zdawać tylko raz w życiu i nie można go poprawiać. Nie oznacza to jednak, że młodzież, która nie poradzi sobie z zadaniami testowymi, ma zamkniętą drogę do dalszej edukacji. Tacy uczniowie też dostaną świadectwo i mogą się starać o przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.

Wyniki egzaminu z części matematyczno-przyrodniczej, jak i wczorajszego z humanistycznej, mają ogromny wpływ na to, do jakiej szkoły dostanie się potem uczeń. Decydują bowiem o tym punkty uzyskane za oceny z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. Uczeń może się ubiegać o przyjęcie do trzech szkół jednocześnie.

Arkusz standardowy dla uczniów bez dysfunkcji oraz uczniów z dysleksją rozwojową
pobierz plik