Duża część zmian w przepisach to wynik dostosowania polskiego prawa do wymogów Unii Europejskiej. Tak jest na przykład w kwestii ograniczenia ważność prawa jazdy do 15 lat. Do tej pory mogliśmy się posługiwać tym dokumentem nawet dożywotnio. Ale wielu kierowców jeździło z trudnymi do rozpoznania zdjęciami i nieaktualnymi danymi.

Reklama

Oznacza to jednak dla nas dodatkowy wydatek. "Nie będzie to usługa darmowa" - mówi DZIENNIKOWI Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury. Co 15 lat trzeba więc będzie wysupłać z kieszeni dodatkowe 70 złotych. Ale, jak podkreśla rzecznik, nie trzeba będzie wykonywać dodatkowych badań lekarskich.

>>>Jest już łatwiej o prawo jazdy

Trudniejsze życie będą mieli początkujący kierowcy. Po uzyskaniu prawa jazdy pierwsze dwa lata będą dla nich okresem próbnym. Na przedniej i tylnej szybie ich samochodu pojawi się dobrze znany zielony listek. Jeśli popełnią dwa wykroczenia, trafią na kurs i badania psychologiczne. A gdy odmówią, bądź popełnią jeszcze jedno wykroczenie stracą prawo jazdy i wrócą na kurs.

Reklama

Największe zmiany szykują się jednak w odniesieniu do quadów i motocykli. Pojawi się kategoria AM i A2. Prawo jazdy z tą pierwszą będą mogli dostać nawet 14-latkowie. Z takim dokumentem pojadą motorowerami i lekkim quadami. Na możliwość jazdy cięższym czterokołowcem poczekają jeszcze dwa lata. A2 pozwoli za to na jazdę motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 koni mechanicznych.

Trudniej będą mieli fani motocykli. Do tej pory wystarczyło 18 lat, by pędzić na dwóch kółkach. Ale po zmianach trzeba będzie poczekać co najmniej do 20. roku życia. Taką możliwość będą mieli ci, którzy przez co najmniej dwa lata mieli już prawo jazdy kategorii A2. Jeśli jego nie mieli, to poczekają aż do 24. roku życia.

Te zmiany to efekt przerażających statystyk. W ciągu ostatnich czterech lat liczba zabitych w wypadkach spowodowanych przez motocyklistów wzrosła o prawie 50 procent! Lawinowo rośnie też liczba quadowców na drogach.

Kiedy zmiany wejdą w życie? "Projekt jest jeszcze przed ustaleniami w Radzie Ministrów. Potem dopiero trafi do Sejmu. Ale chcemy wprowadzić te zmiany jak najszybciej" - mówi Karpiński. Większość zmian, w tym ograniczenie ważności prawa jazdy i zmiana wieku dopuszczającego do prawa jazdy kategorii A, będzie wprowadzana stopniowo, po 2011 roku.