W archiwach IPN zachowała się korespondencja polskiego i radzieckiego MSW, w których strona radziecka poprosiła o znalezienie wszystkich możliwych dokumentów dotyczących Wernhera von Brauna, który w czasie wojny stworzył rakiety V-2, a po wojnie projektował sprzęt dla NASA. Przed misją na Księżyc Moskwa chciała skompromitować naukowca przy pomocy polskiej SB - informuje portal TVP Info.

Reklama

Radzieckie SB chciało powiązać osobę Wernera von Brauna z "masowym wyniszczeniem więźniów w obozie koncentracyjnym na wyspie Usedom (Uznam)”, gdzie w czasie wojny naukowiec tworzył swoje rakiety. Polska bezpieka nie potrafiła pomóc Rosjanom. Milicja próbowała dotrzeć do osób, które miały kontakt z więźniami, ale jej się nie udało. SB poszukiwała w swoich archiwach dowodów zbrodni von Brauna, ale poszukiwania te spełzły na niczym.

Wernher von Braun był twórcą rakiet V-2, nad którymi najpierw pracował w fabryce Peenemünde na wyspie Uznam, a po jej zbombardowaniu przez aliantów w 1943 r. został przeniesiony do kompleksu zbrojeniowego Mittelbau-Dora. Fabryka była jednocześnie obozem koncentracyjnym. Po wojnie von Braun zaczął pracować dla Amerykanów i projektował rakiety dla NASA, został pierwszym dyrektorem centrum lotów kosmicznych Marshall Space Flight Center w Alabamie. Von Braun stworzył rakietę Starurn V, która umożliwiła amerykańskim astronautom lądowanie na Księżycu.