Zrezygnuje z części tematów politycznych na rzecz społecznych. "Wyjdziemy poza Warszawę" - zapowiada Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Polsatu, według którego u konkurencji jest za dużo polityki, a za mało tematyki społecznej.

Reklama

Już wiadomo że twarzą kanału będzie Dorota Gawryluk, obecnie prowadząca w TV Biznes program "Sam na sam". Głównymi reporterami stacji będą ludzie z "Biznes Wydarzeń", m.in. Radosław Kietliński, Dominika Długosz i Dariusz Ociepa. Ci ostatni kilka miesięcy temu odeszli z "Wiadomości" TVP. Stacja zacznie wkrótce potężną rekrutację nowych dziennikarzy.

Chociaż dopiero we wtorek Polsat dostał koncesję umożliwiającą uruchomienie nowego kanału informacyjnego, to w warszawskiej siedzibie stacji jest już niemal gotowe nowoczesne studio. Gotowa jest też oprawa graficzna. Rozbudowano również newsroom "Wydarzeń". Zbigniew Solorz-Żak, 51-letni potentat, którego majątek wyceniany jest na 1,5 miliarda dolarów, kupił nawet dla swojego nowego kanału helikopter.

Twórcy stacji zapowiadają, że ich dzieło będzie różnić się od TVN24, który jest największą konkurencją Polsatu News. "Mamy inną publiczność. Nie chcemy się skupiać tylko na tematyce warszawskiej. Oprzemy się w dużej mierze na regionach" - dodaje Bogusław Chrabota. Stacja zamierza rozbudowywać sieć korespondentów. Jej siłą ma być również wymiana materiałów i reporterów z amerykańską CNN.

Konkurenci z TVN wierzą, że wygrają starcie z nową telewizją. "Takie deklaracje, że będzie mniej czy więcej polityki nie mają sensu. To nie my o tym decydujemy, a rzeczywistość" - mówi szef TVN24 Adam Pieczyński. Zdaniem Jakuba Bierzyńskiego, eksperta od rynku mediów z Omnicom Media Group, sukces kanału Polsat News będzie jednak zależał od tego, czy uda mu się dotrzeć do szerokiej publiczności. "Nasz rynek wciąż jest wąski. Trudno sobie wyobrazić diametralnie inny pomysł na kanał informacyjny. One wszystkie są do siebie podobne. TVN24 ma tę przewagę, że przyzwyczaił do siebie widzów" - tłumaczy.

Ramówka nowej telewizji informacyjnej nie jest jeszcze w pełni gotowa. DZIENNIKOWI udało się dowiedzieć, że jednym z jej głównych elementów programowych ma być znacznie poszerzone wydanie dzisiejszych polsatowskich "Wydarzeń".

Telewizje newsowe na świecie

USA To ojczyzna kanałów newsowych. W 1980 roku powstała CNN, pierwsza stacja nadająca informacje przez całą dobę. Kanał zyskał widzów na całym świecie dzięki bezpośrednim relacjom z wojny w Zatoce Perskiej. Konkurują z nim FOX NEWS, oskarżany o nachalne sprzyjanie konserwatystom i agresywne dziennikarstwo oraz CBS NEWS.

FRANCJA Najświeższych informacji miała dostarczać Francuzom France 24. Nadawała nie tylko po francusku ale też arabsku i angielsku. Mimo że przez ponad rok dotowano ją z publicznych pieniędzy to tym roku została zlikwidowana. Francuzom pozostały La Chaine Info (LCI) dostępny w kablówkach i BFM TV.

WIELKA BRYTANIA Od 1997 roku działa tu BBC NEWS 24, utrzymywana z abonamentu i BBC World, komercyjny odpowiednik dla widzów z całego świata. Oba kanały walczą o widza z trzecim brytyjskim kanałem SKY NEWS, należącym do koncernu Ruperta Murdocha.

ROSJA Jedynym rosyjskim kanałem informacyjnym jest RUSSIA TODAY TV, anglojęzyczna stacja kontrolowana przez Kreml. Powstała w grudniu 2005 pod auspicjami państwowej agencji infromacyjnej RIA-Novosti.