Do walki z powodzią, od początku jej trwania, skierowanych było 7232 więźniów, w pomocy powodzianom uczestniczyło także 1582 funkcjonariuszy Służby Więziennej - poinformował w poniedziałek resort sprawiedliwości.
"Duża część więźniów i funkcjonariuszy z tej liczby jest zaangażowana w walkę z powodzią już od ponad trzech tygodni" - powiedział na konferencji prasowej w ministerstwie sprawiedliwości szef SW płk Kajetan Dubiel. Dodał, że osadzeni pracowali przy umacnianiu wałów przeciwpowodziowych w ponad 75 miejscowościach - m.in. na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Mazowszu.
W obecnej chwili, jak wskazał Dubiel, łącznie przy umacnianiu wałów pracuje ponad 500 osadzonych, natomiast kolejne trzy tysiące jest gotowych w każdej chwili do akcji, zależnie od potrzeb komitetów przeciwpowodziowych. Podał tu przykład Warszawy, gdzie w poniedziałek więźniowie zabezpieczali budynki Ministerstwa Sprawiedliwości przy ul. Czerniakowskiej; kilkudziesięciu osadzonych brało też udział w uszczelnianiu wału przeciwpowodziowego w Łomiankach.
Jak poinformowano, cały czas przy Centralnym Zarządzie Służby Więziennej funkcjonuje powstały 19 maja zespół antykryzysowy. Sztaby antykryzysowe powołano także w 15 okręgowych inspektoratach SW. "Przy każdym okręgowym inspektoracie jest czynny 24 godziny na dobę telefon dyżurny, pod którym samorządy terytorialne i komitety przeciwpowodziowe mogą zgłaszać się po pomoc" - mówił Dubiel.
W Warszawie całodobowy dyżur trwa pod telefonem: (0-22) 640 82 51.
W ramach pomocy samochodami Służby Więziennej przewożeni są ludzi, a także żywności i innych artykułów potrzebnych dla ewakuowanych powodzian - poinformowano na konferencji. Funkcjonariusze SW, jak dodano, organizują też zbiórki żywności i pieniędzy dla ofiar powodzi.