"Postulat wielu ludzi i biskupów został przyjęty" - oświadczył rzecznik Episkopatu, komentując piątkową decyzję Sejmu o przywróceniu dnia wolnego od pracy w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia.

Ks. Kloch przypomniał, że za przywróceniem dnia wolnego w święto Trzech Króli opowiedziało się ponad milion osób, które poparły obywatelską inicjatywę w tej sprawie, pod przewodnictwem Jerzego Kropiwnickiego. "O poparcie tej inicjatywy zwracało się do Marszałka Sejmu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski już 1 września 2008 r." - przypomina ks. Kloch.

Reklama

"Nikt nie powinien narzekać, że psuje się gospodarkę, wprowadzając nowe dni wolne od pracy" - oświadczył rzecznik Episkopatu, podkreślając, że dzięki zmianom w Kodeksie pracy liczba dni wolnych pozostanie praktycznie taka sama.

Decyzję o dniu wolnym w święto Trzech Króli podjął w piątek Sejm, nowelizując Kodeks pracy i ustawę o dniach wolnych od pracy. Nowelą zajmie się jeszcze Senat.

Posłowie opowiedzieli się jednocześnie za usunięciem z Kodeksu pracy zapisu, zgodnie z którym pracownikowi przysługuje dzień wolny za święto przypadające w sobotę.

Obecnie art. 130 Kodeksu pracy mówi, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Posłowie zmienili ten artykuł, dodając słowa "w innym dniu niż sobota lub niedziela".



Reklama

Według wyliczeń PO, która była autorem projektu, wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy, 6 stycznia, w okresie od roku 2011 do roku 2020 przyniesie dodatkowo dziewięć dni wolnych od pracy, a zniesienie uprawnień do "odzyskiwania" dnia wolnego za święto przypadające w sobotę w tym samym okresie "zwróci" gospodarce osiem dni roboczych.

Zmiany w Kodeksie pracy i w ustawie o dniach wolnych od pracy mają obowiązywać już od 1 stycznia 2011 r.

Wolny dzień 6 stycznia obowiązywał w Polsce do 1960 r., a obecnie obowiązuje w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

6 stycznia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono trwające od wigilii obchody Bożego Narodzenia. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny. W Kościele prawosławnym 6 stycznia to święto Objawienia Pańskiego.