W stanowisku rodzina Marka Rosiaka podkreśliła, że mile widziani będą wszyscy, którzy chcą być na jego pogrzebie, "chcą zamanifestować solidarność z rodziną i zaprotestować przeciwko brutalizacji życia publicznego".

Reklama

Marek Rosiak ma być odznaczony pośmiertnie przez prezydenta wysokim odznaczeniem państwowym - dowiedziała się PAP nieoficjalnie w Kancelarii Prezydenta.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w południe w łódzkiej archikatedrze przy ul. Piotrkowskiej. Mszy św. przewodniczyć będzie bp Adam Lepa, który wygłosi także homilię. Do wnętrza katedry mają być wprowadzone sztandary m.in. Rady Miejskiej Łodzi i prezydenta miasta.

Szef miejskich struktur PiS Czesław Telatycki zapowiedział, że po mszy zaplanowano krótkie wystąpienia pożegnalne zaproszonych VIP-ów, m.in. Bronisława Komorowskiego oraz europosła PiS Janusza Wojciechowskiego, którego asystentem był Marek Rosiak. Przewidziano również wystąpienie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Reklama

Po mszy w katedrze kondukt żałobny pilotowany przez wóz policyjny na sygnale wyruszy ulicą Piotrkowską na Stary Cmentarz przy ul. Ogrodowej, gdzie Marek Rosiak zostanie pochowany. W kondukcie jechać mają samochody z rodziną i najbliższymi oraz autokary z parlamentarzystami. Kondukt zatrzyma się przy pasażu Schillera, w pobliżu siedziby PiS, gdzie Marek Rosiak został zamordowany. Tam minutą ciszy uczczona zostanie jego pamięć.

Rosiak spocznie przy głównej alei Starego Cmentarza w pobliżu krzyża. Uroczystości na cmentarzu, które poprowadzi bp Lepa, mają rozpocząć się ok. godz. 14. W ich trakcie przewidziano mowy pożegnalne osób, które nie przemawiały w katedrze.

Po uroczystościach pogrzebowych w katedrze Bronisław Komorowski wraca do Warszawy na spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Rosji. Prezydent podkreślił, że uczestnicząc w uroczystościach pogrzebowych Marka Rosiaka, chce "zaznaczyć swoją osobistą solidarność" z jego rodziną oraz z "tymi wszystkimi ludźmi w Polsce zatroskanymi narastającą agresją polityczną, która niewątpliwie może przyczyniać się także do pobudzania tego rodzaju <szalonych głów> do szalonych czynów".

Reklama



W czwartek między godz. 9 a 17.30 planowana jest przerwa w obradach Sejmu, aby umożliwić uczestnictwo posłów w pogrzebie. Obecność na pogrzebie Rosiaka zapowiedzieli politycy PiS, oprócz Jarosława Kaczyńskiego ma być liczna reprezentacja parlamentarzystów. Według polityków PiS ewentualną przeszkodą w udziale prezesa partii w pogrzebie może być stan zdrowia jego matki.

Marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna zapowiedział w środę, że na pewno w imieniu Sejmu wieniec złożą na pogrzebie przewodniczący trzech klubów: PO - Tomasz Tomczykiewicz, PSL - Stanisław Żelichowski oraz SLD - Grzegorz Napieralski.

Na czas uroczystości pogrzebowych zmieniona zostanie organizacja ruchu na ulicach wokół łódzkiej katedry i w okolicach cmentarza przy ul. Ogrodowej. W czasie przejazdu konduktu żałobnego z ruchu ma być wyłączono ulica Piotrkowska i czasowo przylegające do niej ulice. Miejsca parkingowe przy katedrze i w jej okolicy będą zarezerwowane dla konduktu żałobnego i VIP-ów. Uroczystości zabezpieczać ma policja i straż miejska.

Telatycki poinformował, że rodzina Marka Rosiaka prosi o nieskładnie kondolencji w trakcie i po zakończeniu uroczystości pogrzebowych. Wszystkie osoby chcące wyrazić swoją solidarność i współczucie rodzinie zmarłego mogą wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która wyłożona jest na I piętrze w łódzkiej siedzibie PiS w pasażu Schillera.