Katolik, który nie żyje zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej, powinien się nawrócić; inaczej przystępowanie do komunii św. jest świętokradztwem - podkreślają biskupi w liście pasterskim na niedzielę Świętej Rodziny.List - zgodnie z zaleceniem Episkopatu Polski - ma być odczytany w kościołach całej Polski w niedzielę 26 grudnia.Biskupi przypominają, że komunia św. wyraża rzeczywistą jedność wierzącego z Bogiem i kto chce ją przyjąć, musi też przyjąć jego naukę i świat wartości, oraz żyć z nimi na co dzień.

Reklama

Ponadto - jak wyjaśniają - nikt wewnętrznie uczciwy "nie może wybierać grzechu, a równocześnie twierdzić, że żyje w zjednoczeniu z Bogiem". "Tym bardziej nie może z uporem demonstrować publicznie jedności z Ciałem Chrystusa, gdy odrzuca ewangeliczny styl myślenia i postępowania. W takim przypadku posiada błędnie ukształtowane sumienie i potrzebuje nawrócenia" - podkreślają autorzy listu.

Nawiązując do programu duszpasterskiego w polskim Kościele "Komunia z Bogiem", biskupi apelują do wszystkich wiernych, aby "czynili Kościół domem i szkołą komunii". Podkreślają, że samo przestrzeganie nakazów i zakazów - "bez doświadczenia głębokiej zażyłości z miłującym Bogiem" - dalekie jest od dojrzałego życia wiarą. "Uczynki powinny być konsekwencją życia w komunii z Bogiem, zaś komunia z Bogiem wyraża się w uczynkach" - głosi list.

Biskupi odnoszą się też do życia w małżeństwie. Podkreślają, że współmałżonka trzeba ciągle postrzegać jako kogoś wyjątkowo bliskiego. "To dzielenie jego radości i cierpienia, znajdowanie satysfakcji w odgadywaniu jego pragnień i zaspakajaniu potrzeb. To życie w głębokiej przyjaźni, w przekonaniu, że +on jest mój, a ja jestem jego+, ze wszystkim, co w nas piękne i trudne, wielkie i wstydliwe. To dostrzeganie we współmałżonku tego, co w nim jest darem bożym dla mnie. To szukanie sposobów, aby być dla niego pomocą i aby wzajemne nosić swoje brzemiona. To odrzucenie pokusy patrzenia na wszystko przez pryzmat własnych racji i egoistycznych pragnień" - nauczają biskupi w liście.

W ocenie hierarchów, doświadczenie wspólnoty małżeńskiej to jedna z najpiękniejszych ludzkich rzeczywistości. "Żyć w komunii małżeńskiej i rodzinnej to być otwartym na nowe życie, przyjmować je zawsze z miłością i tworzyć najlepsze warunki do rozwoju oraz wychowania dzieci" - uważają biskupi. Podkreślają jednocześnie, że takim kontekście lepiej można zrozumieć, że przystępowanie do komunii św. nie jest i nie może być praktyką oderwaną od życia.