Laury Studenckie studenci UŚ przyznają od 2007 r. dziękując w ten sposób ludziom i instytucjom pomagającym im w realizacji różnych przedsięwzięć i pomysłów.
Jak powiedział PAP w piątek przewodniczący Samorządu Studenckiego UŚ Jacek Szymik-Kozaczkom, podczas wieczornej gali w katowickim kinoteatrze Rialto prezydent nie odbierze osobiście honorowego Lauru, odczytany zostanie natomiast jego list, a kapituła ma nadzieję przekazać mu nagrodę w późniejszym terminie.
"Postanowiliśmy w ten sposób podziękować panu prezydentowi za podjęcie działań na rzecz przywrócenia wyższej ulgi dla studentów i konsekwencję w ich realizacji. To nagroda za zrozumienie przez niego problemów studentów, a także całego szkolnictwa wyższego" - zaznaczył Szymik-Kozaczko.
Ustawę okołobudżetową, wprowadzającą m.in. wyższe ulgi dla studentów na przejazdy pociągami i autobusami, prezydent podpisał w połowie grudnia. Wyższe ulgi obowiązują od 1 stycznia.
Studencka ulga 51 proc. obowiązuje przy przejazdach jednorazowych w pociągach, osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Ta sama ulga obejmuje imienne bilety miesięczne w pociągach osobowych i pospiesznych oraz w zwykłych i pospiesznych autobusach transportu publicznego. Wszystkie te ulgi przysługują studentom do 26. roku życia.
Ulgi na przejazdy PKP i PKS dla uczniów i studentów obniżono z 50 do 37 proc. w 2001 r. Do końca 2010 r. z 49-proc. zniżki na przejazdy PKS i PKP (bez ekspresów) mogły korzystać osoby, które kupowały imienne bilety miesięczne. Pozostali mieli prawo do 37-proc. ulgi. Sprawa podwyższenia ulg wróciła podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej.
Pod koniec czerwca, kilka dni przed ciszą wyborczą, kandydujący na to stanowisko Komorowski obiecał w Sosnowcu, że w ciągu pierwszych dni jego prezydentury, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, przywrócone zostaną 50-proc. zniżki na przejazdy dla studentów. Potem, już jako prezydent powtórzył, że od 1 stycznia 2011 r. studenci będą mieli 51-proc. ulgę na przejazdy publicznymi środkami komunikacji.
Podczas piątkowej gali - obok kategorii honorowej - wręczone zostaną jeszcze cztery Laury. W kategorii Promotor kultury studenckiej nagrodę odbierze dziennikarka katowickiego oddziału "Gazety Wyborczej" Magdalena Warchala. W kategorii Wydarzenie kulturalne roku studenci docenili wejście Katowic do drugiego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Za Instytucję przyjazną studentom oni sami uznali Elektrownię Rybnik.
O przyznaniu Laurów w tych kategoriach decyduje kapituła wyłoniona z grona społeczności studentów UŚ. Najbardziej demokratyczny jest ostatni Laur - Przyjaciel studenta. Przyznają go sami studenci najpierw proponując, a potem głosując w internecie na jedną z dziesięciu kandydatur. Tegoroczny laureat tej kategorii zostanie ogłoszony podczas wieczornej gali.