Tyle państwo chce wypłacić bliskim ofiar katastrofy

| Aktualizacja:

Po 250 tys. zł zadośćuczynienia dla każdego z najbliższych ofiar katastrofy smoleńskiej - taka jest propozycja ugodowa Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa dla członków rodzin - poinformował PAP w piątek prezes Prokuratorii Generalnej Marcin Dziurda.

wróć do artykułu
  • ~marta
    (2011-01-22 20:56)
    a po ile maja dostac rodziny zolnierzy,poleglych w Awganistanie,
  • ~do bolek2011-01-22 10:32 .,rencista etc.nick
    (2011-01-22 19:29)
    Od rana do wieczora na kompie to siedzą tacy jak ty~bolek2011-01-22 10:32 .

    Całymi dniami siedza przy komputerze osoby duchowne ;sistry zakonne , klerycu , ałumni ale i księża !Matole nie wyzywaj ludzi od lemingow , boś jest diabelek w ludzkiej skorze .
  • ~Kaja
    (2011-01-22 19:08)
    Rodziny ofiar mówią ze niechcą pieniędzy tylko prawdy.Ale jakiej prawdy, przeciez ich żadna prawda obiektywna nie zadowoli oni chcą ich prawdy.
    A propo odszkodowań, to wszystkie wypłacone odszkodowania powinny byc oficjanie ogłoszone bo to są nasze pieniądze z budżetu a nie cichcem pod stołem jak chcą "nie chcą"niektóre rodziny ,Nie obchod\ziło by mnie ile kto bierze gdyby to było z ubezpieczenia. Wszystko jedno niech biorą i po sto milionów ale dlaczego ciągle w Polsce są równi i równiejsi.
  • ~obrzydliwcy z po
    (2011-01-22 15:49)
    I co jeszcze ten świński pijar wymyśli ?
  • ~Dar
    (2011-01-22 12:21)
    i jeszcze do tego buce z boru wycinały drzewa na trasie przemarszu na wawel z jakiego powodu to tylko te pschole by mogli wytłumaczć
  • ~bolek
    (2011-01-22 10:32)
    Pijarowcy Tuska wiedza doskonale jak napuścić lemingów medialnych na rodziny wystarczy powiedzieć o kasie którą sie da lub nie tak jak w przypadku Mirosławca a już wszyscy zaczną nienawidzić te Rodziny a zwłaszcza Ci siedzący od rana do wieczora na kompie a krzyczą nie dam z moich podatków tylko pytam kiedy je wypracowują ? skołowanemu Narodowi można wszystko wcisnąć byle by sie nienawidzili Dlaczego media nie krzyczą że Prezes koleji za bałaganiarstwo dostał 200 000z odprawy GW ani TVN o tym nie informuje tylko zajmuje sie kasą która nikt nie dostal to sie nazywa manipulacja medialna żenada
  • ~JAN002
    (2011-01-22 10:30)
    To są śmieszne pieniądze! A NARÓD niech się cieszy bo im się należy! Ja nigdy nie widziałem i nie zobacze tyle kasy ale im się należy bo to ELYTA!
  • ~gniew55
    (2011-01-22 07:23)
    Należne rodzinom pieniądze, powinny wypłacić towarzystwa ubezpieczeniowe, w których ofiary wypadku były ubezpieczone. Wszystkie inne świadczenia winny wynikać z ustawy o urzędnikach państwowych. I to wszystko, żadnych innych pieniędzy, dość już tego wywyższania, życia ponad stan tych "elyt"...
  • ~kasiczek
    (2011-01-21 23:31)
    za co ?pytam za co? codziennie giną ludzie... odchodzą nasi bliscy ...każdy z nas ktoś bliskiego stracił i co jakoś dajemy sobie rade sami nikt z nas nie oczekuje zadnych pieniędzy bo przeciez straty bliskiej osoby nie da sie przeliczyc na żadne pieniadze
  • ~PIS-dziadostwo...pije nasza krew...!!!
    (2011-01-21 23:10)
    PIS-dziadostwo...pije nasza krew...!!!
    702 tys. zl – kosztowala ceremonia powitania ofiar katastrofy na lotnisku Okecie, przygotowanie hali Torwar i domu pogrzebowego na Cmentarzu Pólnocnym do uroczystosci zalobnych oraz przewiezienie tam trumien z Okecia
    647 tys. zl – msza za ofiary katastrofy na placu Pilsudskiego w Warszawie
    6,16 mln zl – uroczystosci pogrzebowe Lecha i Marii Kaczynskich
    3,4 mln zl – pogrzeby pozostalych ofiar (tj 36179zl]]]]
    5,5 mln zl – wydaly wladze Krakowa na przygotowanie miasta do uroczystosci
    3 mln zl – wydaly wladze Warszawy

    Panstwo zadeklarowalo, ze pokryje koszty wykupu miejsc na cmentarzu, ich 25-letniej dzierzawy i sfinansuje pogrzeby

    Rzad zadeklarowal, ze sfinansuje budowe grobowców. Szybko trzeba bylo wprowadzic ograniczenie kosztów do 30 tys. zl, bo jedna z rodzin przedstawila wyliczenie na 250 tys. zl.
    Wdowa po aktorze Januszu Zakrzenskim, Barbara Zakrzenska, o dofinansowanie wycenionego na 67 tys. zl pomnika zwrócila sie do Ministerstwa Kultury. Pelnomocnik wdowy przekonywal, ze aktor zostal pochowany na Starych Powazkach, a taka lokalizacja zobowiazuje. I ministerstwo dolozylo 30 tys. zl.

    272 tys. zl – kosztowalo wykupienie miejsc na cmentarzach dla ofiar katastrofy
    1,6 mln zl – pomnik ofiar katastrofy na Powazkach
    169 tys. zl – sarkofag prezydenckiej pary na Wawelu
    3 mln zl – budowa pomników nagrobnych pozostalych ofiar
    65 tys. zl – 105 urn onyksowych,które po napelnieniu ziemia z miejsca katastrof zostaly przekazane m.in. rodzinom ofiar

    W lipcu 2010 r. Beata Gosiewska w wywiadzie dla POLITYKI mówila: „Jakies 40 tys. zapomogi dostalismy, inne przyslugujace swiadczenia wynikaja z przepisów i lat pracy. (...) Ja nie ubiegam sie o rente, pracuje. Zostalam w nielatwej sytuacji, z dwojgiem malych dzieci”.

    Wszystkie rodziny poslów, którzy zgineli w katastrofie, otrzymaly po 100 tys. zl z polisy, która wykupila kancelaria oraz dodatkowo 5 tys. zapomogi, wyplaconej z kasy Sejmu rodzinie kazdego zmarlego posla.

    Sposród ofiar katastrofy przez panstwowe instytucje najwyzej byla ubezpieczona chyba tylko para prezydencka. (Lech Kaczynski na 2 mln zl, Maria Kaczynska – na 1 mln zl).
    Dwojgu dzieciom Gosiewskiej, tak jak wszystkim dzieciom ofiar katastrofy, które nie ukonczyly 25 roku zycia, przyznano renty specjalne po 2 tys. zl miesiecznie.

    Decyzja premiera renty specjalne przyznane zostaly dotychczas 91 czlonkom rodzin ofiar katastrofy.
    Do kancelarii wciaz naplywaja jednak nowe wnioski.
    40 tys. zl – wysokosc jednorazowego wsparcia, które dostala kazda z rodzin ofiar katastrofy na mocy decyzji rzadu (lacznie 3,8 mln zl)
    2 tys. zl miesiecznie – przyznal premier jako renty specjalne 73 osieroconym dzieciom (trojgu niepelnosprawnym dozywotnio, pozostalym do ukonczenia 25 roku zycia)
    2–3 tys. zl – dozywotnie renty dla 11 niepracujacych wspólmalzonków ofiar
    4 tys. zl miesiecznie – renty dla 4 zon, które pozostaly same z trójka lub wieksza liczba dzieci
    800 zl – 2 tys. zl miesiecznie – 3 renty dla rodziców ofiar
    6,4 tys. zl – zasilek pogrzebowy w maksymalnej kwocie (otrzymaly wszystkie rodziny, mimo ze pogrzeby odbyly sie na koszt panstwa).

    Do tego dojda normalne swiadczenia z ZUS przyslugujace rodzinom, uzaleznione od stazu pracy i wynagrodzenia osoby, która zginela.
    Wszyscy dostali takze zasilek pogrzebowy w najwyzszej mozliwej kwocie – 6,8 tys. zl;
    Skarb Panstwa pokryl koszty pogrzebów, wykupil miejsca pochówku i ich 25-letnia dzierzawe (na Powazkach to koszt rzedu kilkudziesieciu tysiecy zlotych). Wstepnie zadeklarowano takze, ze rzad pokryje koszty budowy

    Posmolenski bilans

    okolo 28 mln zl – dotychczas wyplacone z budzetu panstwa zapomogi oraz koszty pogrzebów, grobów, pomników

    okolo 100 mln zl – suma przewidywana na zadoscuczynienia

    190 tys. zl co miesiac – renty specjalne – dotychczasowe zobowiazania wobec czlonków rodzin

    3,8 mln zl – jednorazowe zasilki wyplacone rodzinom.

    Pare miesiecy temu Prokuratoria zaprosila bliskich ofiar katastrofy do rozmów o zadoscuczynieniach.
    Zglosilo sie okolo 20 rodzin. W najblizszych dniach Prokuratoria zaproponuje im wyplate swiadczen w jednakowej kwocie (po 200 do 300 tys. zl) dla malzonków, dzieci i rodziców ofiar katastrofy.
    Rodziny spodziewaja sie czegos zupelnie innego. Kilka miesiecy temu rozeszla sie wiesc, ze rzad przeznaczy na zadoscuczynienia okolo 100 mln zl. Szybko wyprowadzono z tego wniosek, ze prawdopodobnie kazda rodzina dostanie milion zlotych. Jesli zadoscuczynienia zostana wyplacone wedlug propozycji Prokuratorii, kwoty dla poszczególnych rodzin beda zróznicowane. Marcin Dziurda przekonuje, ze to najlepsze mozliwe rozwiazanie. Nieusatysfakcjonowani moga dochodzic swych praw przed sadem.

    100 mln zl – tyle wedlug szacunkowych danych wyda rzad na zadoscuczynienia dla rodzin ofiar katastrofy (ocenia sie, ze uprawnionych do zadoscuczynienia bedzie 300–400 osób, a jedno zadoscuczynienie wyniesie okolo 300 tys. zl).

    Opamietanie
    Od pól roku rodziny ofiar katastrofy smolenskiej slysza wciaz, ze dotknela je tragedia, jakiej nie bylo w dziejach swiata. Wciaz zapraszani sa na odsloniecia pamiatkowych tablic, nadanie ich bliskim honorowych obywatelstw róznych miast. Przechowuja dziesiatki listów przekonujacych, ze – jak napisal pewien ksiadz w liscie do Barbary Zakrzenskiej – wszyscy poniesli „meczenska smierc w sluzbie narodu”. Powtarzaja w rozmowach te slowa. Gdy ktos wylicza kwoty wydane na pomoc i upamietnienie ofiar katastrofy, odbieraja to jako atak.
    Premier Tusk mówil niedawno, ze kiedy rzetelnie przedstawia rozmiary tej pomocy, „dostaje po glowie, bo to jest upokarzajace dla tych, o których mówimy”, i prosil, by mu wiecej nie zadawac pytan w tej sprawie.

    Czesc rodzin kontestuje dotychczasowe formy upamietnienia swoich bliskich i zada równoczesnie kolejnych. Ci, którzy nie pojechali ze wzgledów politycznych na pielgrzymke rodzin do Smolenska, sa przekonani, ze panstwo bedzie finansowalo takie podróze w kazda rocznice katastrofy.
    Za ostatnia, w której wzielo udzial 170 osób, Kancelaria Prezydenta zaplacila 145 tys. zl. To, co zostalo juz zrobione, by upamietnic ofiary i pomóc rodzinom, nigdy ich nie usatysfakcjonuje.

    Beata Gosiewska mówi wprost: – Mamy jako rodziny dosyc upokorzenia i mówienia, ile to rzad zaplacil za pogrzeby naszych bliskich.
    Gdyby rzad zadbal o bezpieczenstwo tego samolotu, to nasi bliscy by zyli. Wobec takiego argumentu zadne sumy nigdy nie beda wystarczajace.

    (za Polityka)
    A ja zapytam... o sume bonusów jakie zgarnelo i jeszcze zgarnie "Przedsiebiostwo Smolensk". ...i
    chcialbym...l wiedziec kto i KIEDY ubezpieczyl prezydenta Kaczynskiego na tak WYSOKA sume
  • ~marta
    (2011-01-21 22:43)
    dubieniecki ty idioto a co ty masz tu dopowiedzenia
  • ~antoni M
    (2011-01-21 22:39)
    lech planowal to samobojstwo dlatego sie ubezpieczyl kaczory powinni wyplacic zadoscuczynienie nie podatnicy pis prawo i sabotaz zrujnuja kraj to jest partia samych wariatow i psycholi
  • ~jeśli się dowiem,
    (2011-01-21 22:22)
    że tym osobnikom wypłacono te zadośćuczynienia to zacznę oszukiwać skarbowy aparat państwowy nie płacąc haraczy tj. choćby podatek PIT.
  • ~PODATNIK
    (2011-01-21 22:14)
    Ile to by było budżetów : szkół , szpitali , Domów Dziecka , przytułków dla ubogich .!!!Proszę aby ten rząd dał ale ze swoich uposażeń A NIE Z ZPIENIEDZY Z BUDŻETU PAŃSTWA .
  • ~PODATNIK
    (2011-01-21 22:13)
    Teraz znowu ulegacie presji tych rodzin z TU -154M i chcecie dać dodatkowo po 250000 PLN dla wszystkich członków rodzin .Zginęło 96-osób na pokładzie tego TU -154 M .
    25tyśPLN X96 =2miliony 460 tyś PLN W rodzinie jest przeciętnie po czterech i więcej uprawnionych , niech będzie przeciętnie czterech .
    246000 X4 =98,304,000
    To jest kwota 98 milonów304 tysiące PLN ,a to jest w zaokrągleniu 100milinów PLN(Zł)
  • ~PODATNIK
    (2011-01-21 22:12)
    Panie premierze polskiego rządu, to tak sie robi ?ZABIERA SIĘ ZASILEK POGRZEBOWY Z 7 TYSIĘCY DO 4 TYŚ PLN .A TAK LEKKĄ REKĄ Z NASZYCH PODATKÓW DAJE SIĘ TYM Z LOTU TYM TU- -154 ;RENTY SOCJALNIE , ZAPOMOGI SOCJALNE , PŁACI SIE ZA RODZINY (CZESTO BARDZO BOGATE )ZA POGRZEBY .
  • ~Kasia
    (2011-01-21 22:10)
    Te 100 milonów zł .kktore chcą zagarcąć rodziny po tych co zgneli w TU-154 to il3e jest calorocznych budzetow ;szpitali , Domów Dziecka , hospicjów , szkół ,Zakladów Opieki Społecznej .to ci z puis dbaja tak o nas najuboższy?Nie !!!PiS, to jest Pazerność i Sabotaż !!!
  • ~to jednak bogate
    (2011-01-21 22:08)
    państwo jesteśmy skoro różnym wydrwigroszom (vide marta k.-jak k..wa i jej komuszy małżonek) mamy z naszych podatków płacić następny datek tym obrzydliwym osobnikom.Ludzie mogą się zdenerwować i wtedy żadne Panie Boże nie pomoże.
  • ~tet
    (2011-01-21 22:04)
    To była prywatna wycieczka Kaczyńskich. To nie była oficjalna wizyta państwowa.
  • ~tet
    (2011-01-21 22:02)
    Niech pisiarnia sie na nich składa. Kto chce płacic tak ogromne odszkodowania kaczystom? Za co?
    To Kaczyńscy sa wini wypadkowi.