Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka praskiej prokuratury Renata Mazur, w ubiegłym tygodniu prokuratorzy otrzymali materiały od warszawskiej prokuratury okręgowej. "Dotyczą one ewentualnego przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy CBA" - dodała.
Materiały wyłączono z zakończonego w styczniu umorzeniem śledztwa ws. płatnej korupcji, której miała dopuścić się Weronika Marczuk. Celebrytka podejrzana była od 2009 r. o powoływanie się na wpływy oraz żądanie i wzięcie łapówki za pośredniczenie w korzystnym rozstrzygnięciu procesu prywatyzacyjnego Wydawnictw Naukowo-Technicznych. Miało chodzić w sumie o 450 tys. zł, z których - według CBA - miała przyjąć pierwszą transzę 100 tys. zł. Groziło jej do 8 lat więzienia.
Prokuratura nie stwierdziła jednak przestępstwa, bo według niej Marczuk nie powoływała się na wpływy - ani w WNT, ani w Ministerstwie Skarbu Państwa.
CBA zatrzymało Marczuk we wrześniu 2009 r., a działania wobec niej prowadził m.in. agent Tomasz Kaczmarek, znany jako "agent Tomek".
Sprawa Marczuk została poruszona w książce - wywiadzie z Tomaszem Kaczmarkiem. W styczniu prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, jej bezprawnego wykorzystania oraz rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa przeciw Weronice Marczuk w tym wywiadzie. "Po otrzymaniu wyłączonych materiałów dotyczących ewentualnych nieprawidłowości w działaniu CBA, prokuratorzy zdecydowali, że będę one badane właśnie w tym śledztwie" - powiedziała Mazur.
Za ujawnienie i wykorzystanie tajemnicy państwowej Kodeks karny przewiduje karę od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia, a za ujawnienie tajemnicy służbowej - do trzech lat. Za rozpowszechnianie bez zezwolenia wiadomości ze śledztwa grozi do dwóch lat więzienia.
O możliwości przestępstwa zawiadomił organa ścigania adwokat Beaty Sawickiej i Weroniki Marczuk, które agent rozpracowywał jako podejrzewane o korupcję.
Kaczmarek w wywiadach promujących książkę zapewniał, że nie ujawnił żadnych tajemnic. Mówił, że bronił się przed "frontalnym atakiem" niektórych dziennikarzy oraz pomówieniami obu kobiet, czego nie mógł robić jako funkcjonariusz.
W grudniu 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek adwokata Marczuk o zakaz rozpowszechniania książki agenta Tomka. Adwokat złożył zażalenie na tę decyzję, której powodem był fakt, że książka jeszcze wtedy się nie ukazała, a "wniosek oparto na cytatach z mediów".
W procesie sądzonej za korupcję b. posłanki PO Sawickiej Kaczmarek zeznawał latem jako tzw. świadek anonimowy - do sądu przychodził w kominiarce, zeznawał za zamkniętymi drzwiami. Na potrzeby tej sprawy był zwolniony z "obowiązku zachowania tajemnicy państwowej". "Zeznania świadka anonimowego, włącznie z nagraniami jego głosu, są nadal objęte klauzulą tajności" - powiedział PAP rzecznik SO sędzia Wojciech Małek.
Sąd ws. Sawickiej oddalił wniosek obrony o odebranie agentom CBA statusu świadków incognito. Obrońcy zaskarżyli już do Trybunału Konstytucyjnego przepisy dotyczące takich świadków. Chodzi o to, że taki status (wizerunku ani danych świadka incognito nikt poza sądem i prokuratorem nie może poznać) może nadać jedynie prokurator i tylko prokurator może taki status uchylić.
W procesie Sawicka zeznała, że "Tomek" prowokował ją do zachowań, które dziś kwalifikowane są jako korupcyjne. Sąd oddalił wniosek obrony o powołanie na świadka psychologa, który miałby ocenić, czy agent "rozkochał w sobie Sawicką". Sąd podkreślił, że legalność działań CBA będzie oceniana w tym procesie, bo jeśli działania agentów "zamiast proponowania określonych zachowań okazałyby się podżeganiem do nich", należałoby uznać, że jest to nielegalne.